zımpara yapmadan mobilya boyama


Zımpara yapmadan boyama işleminin yapılmayacağı düşünülür fakat ; bu yanlıştır. Zımpara yapılmadan boya yapılabilir. Eğer boya yapacağınız ürün üzerinde derik çizikler ya da hasar yoksa direk boyama işlemine geçebilirsiniz. İçinizde kuşku kalacağını düşünüyorsanız da çok ince bir zımparalama yapıp kendinizi rahatlatın 🙂 Vernikli yüzey için zımpara gerekebilir , arkadaşlarım arasında vernik üzerine boya yapanlar oldu ama ben önermiyorum siz işinizi sağlama alın derim.

ahşap boyama teknikleri nelerdir

Ahşap boyama teknikleri arasından en sevileni eskitme tekniğidir. Bu işlem için eskitme kremi ,kil fırça,pas efekti ya da eskitme pudrası renk size kalmış son olarak da sünger zımpara yeterli. Eskitme işlemi için boyama işleminiz bitmiş olmalı yani boyanın üzerine uygulamalısınız. Eğer safdece bu işlemi yapacaksanız direk işleme geçebilirsiniz. Öncelikle Eskitme kremini kil fırçaya sürüp ileri geri yapıp bir kısmı (ortadan başlayarak gidin) boyayın ardından kuru bezle silin (nemli bezle silin diyenlerin işlemlerinden daha iyi oluyor)

Size vermiş olduğum örnek eskitme çeşitlerinden biriydi mum ile, ağaç dokusu vermek için ağaç dokusu verme aparatı ile, koyudan açığa doğru boyayarak, antiquing eskitme gibi birçok çeşidi bulunur.

Mumla yapılan eskitme işlemi için aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

ahşap boyama eskitme modelleri

Eskitme işlemini yapmış olan hanım arkadaşlarımızdan görsel desteği alarak sizlere fikir vermek istedim. Bu işlem görsel olarak zor gibi durabilir oysa ki çok basittir. Yeter ki sıralamayı iyi yapın, sabır ve itinayla çalışın.

Hanımlar boya yaparken boyayı aldıkları gibi işleme başlayıp sonra boya satan kişilere kızıyor . Bu çok yanlış talimatlara dikkat etmelisiniz , videolardan destek almalısınız.

Ahşap boyama işlemleri için kursları kaçırmamanızı tavsiye ederim. Kursa gitmeden tabi boya yapabilirsiniz. Bunun için de dediğim gibi video desteği alarak işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Etiketler:

zımpara yapmadan mobilya boyama Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Mukadder karasu dedi ki:

  Bu makalenizde çok faydalı ancak benim sorunum deri orta sehpam. Rengi iyice sarardı ve artık üzerindeki lekelerde çıkmıyor. Nasıl kurtarabilirim bu sehpayı.

  1. paspas dedi ki:

   Boyayabilirsiniz ya da kaplama yapabilirsiniz. Kaplama daha kaliteli bir çözüm evde koltuk kaplayan hamarat hanımlar tanıyorum. Zımba ve kumaş yeterli bu işlem için.

   1. Mukadder karasu dedi ki:

    Evet yapıştırmada olabilir deneyeceğim

 2. HÜLYANUR KAYA dedi ki:

  Eskimiş eşyaları boyayıp kullanılabilir hale getirmek mükemmel bir uğraş.

Sayfa başına git