Yün Yastık Makinede Yıkanır Mı

Yün Yastık Makinede Yıkanır Mı
9 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 256 kez okundu.

Kışın sıcacık yazın da serin tutan ve de çok sağlıklı olan yünden yastık ve yorganları temizliği zor olsa da evlerimizden atamıyoruz.Peki yün temizli nasıl olmalı, yün yastık makinede yıkanır mı, yıkanırsa makine bozulur mu ? Yün temizliğin zor olma nedeni yıkandıktan sonra dövülmesi arada ayrıştırılması lazım sonra iyice kuruyacak falan fıstık her bayan istemez nedeni işlemin zor gelmesi 🙂 Ben de bu bayanlardan biriyim ama evladım olduktan sonra yün yorgan ve yastık kullanmaya başladım. Diğer yastıklarda mayt gibi zararlı yaratıklar barınırken yün yastıklarda daha az olduğunu duymuştum. Doğruluğunu tam olarak bilmiyorum ama ; her zaman sağlık açısından yün ürünlerin daha olduğunu bilmek de yeter dimi ama ?

BUNA BAKTINIZ MI?  Mutfak tezgah arası folyo kaplama

yün yastık makinede nasıl yıkanır

Yün yastık makinede yıkanabilir bu işlemi yapmadan önce yastık içindeki yünleri ikiye ayırıp fermuarlı yastık kılıflarının içine yerleştirip her birinin içine birer bulaşık makinesi tableti atarak ayrı ayrı iki parça halinde yıkamak mümkün. Dilerseniz başka deterjan ya da sabunla da yıkayabilirsiniz bu size kalmış. Ben bulaşık makinesi tableti ve yumuşatıcı kullanıyorum kokusu uzun süre kalıyor. Daha sonra makineden çıkardığım yastık kılıflarının içlerindeki yünleri balkona serip iyice kurutuyorum. Daha sonra ki işlemleri sizler de biliyorsunuz zaten . Astım gibi sorunlarınız varsa sadece toz sabun kullanarak yıkamanızı tavsiye ederim.

Yün aslında tahta çubuklarla dövülerek yıkanır böylelikle daha yumuşak olur şimdi bu imkanları bulamadığımız için yıkayıp daha sonra yumuşatmak için dövüyoruz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Süpürge Gırgırı Nasıl Kolay Temizlenir

Kullanmadığınız yünleri ihtiyaç sahiplerine vererek değerlendirebilirsiniz.

makinede yün yastık nasıl yıkanır

Yukarıda belirtmiş olduğum gibi yastıkta ki yünleri ikiye ayırıp makinede kolayca yıkayabilirsiniz. Direk yünü yastık kılıfı içerisine koymadan asla yıkamayın. Makinede yün yastık nasıl yıkanır sorusuna cevap olarak bunu da eklemiş olalım eğer böyle yaparsanız makine  bozulur. Yün hayvan kılından oluştuğu için yıkanırken incelip makinenin parçalarına kaçabilir.

Talimatlara uyduktan sonra işleminizi rahatlıkla yapabilir ve yorulmadan tertemiz yastıklara kavuşabilirsiniz.

Makinede sadece yün değil kaz tüyü dışında tüm yastıkları yıkayabilirsiniz. Kaz tüyü yastık kullanımı da temizliği de zor olduğundan tavsiye etmiyorum.

 

Bir önceki yazımız olan Aspiratör Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Duvardaki buğu ve Rutubet izlerini Temizleme

Etiketler:

Yün Yastık Makinede Yıkanır Mı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. OnayReyhanonay dedi ki:

    Botun fıtığım var! Eski yün yastık kullan dediler..nerdeee bulamadım ki.🤔

Sayfa başına git