Yağlı Boyalı Kapılar Nasıl Temizlenir?


Yağlı kapı nasıl temizlenir, yağlı boyalı kapı nasıl temizlenir, beyaz renkli yağlı kapı nasıl temizlenir, çelik kapı nasıl temizlenir gibi sorular bir araya gelerek oluşturduğumuz konu da işinize yarayacak bilgileri bulabilirsiniz.

Evimizi yalnızca kirlendiğinde değil, her yaklaşan önemli dönemde temizlemek isteriz. Temizlik bir bakıma ruhumuzu arındıran, bizi rahatlatan bir terapi gibidir. Özellikle dolap kapakları ve kapılar, sürekli el değen yerler olduğu için ne kadar temizlersek temizleyelim gün bitmeden yine kirlendiğini düşünürüz. Her eşya için farklı bir temizlik ürünü kullanır, aynı bezi asla tüm eve sürmeyiz.

Temizlediğimiz parçalarda kullanılan materyal ve yüzey oldukça önemlidir. Özellikle kapılarda kullanılan temizlik malzemesi büyük önem taşımaktadır. Yanlış ürün seçimi kapının dokusuna zarar verebilir, temizleyerek yeni gibi olmasını isterken yeni bir kapı satın almak zorunda kalabilirsiniz. Temizleyeceğiniz eşyanın dokusunu, kullanılan boyayı araştırarak işe başlamalısınız.

OKU iç kapı boyası nasıl yapılır?

Yağlı Boyalı Kapılar Nasıl Temizlenir?

yağlı boyalı kapılar nasıl temizlenir

yağlı boyalı kapılar nasıl temizlenir, temizleme yöntemleri

Kullanılacak yüzeye uygulaması çok meşakkatli olan ve zor kuruyan bir boya türü olan yağlı boya, tiner bazlıdır. Bu nedenle hassasiyeti olan kişilere rahatsızlık verebilir. Tiner ve yağlı boyanın özellikleri düşünüldüğünde, işlem yapılan alan çok iyi şekilde havalandırılmalıdır.
Yağlı boya uygulama açısından zahmetli olsa da yüzeyi parlak gösterir ve silerken kolaylık sağlar.
Ancak içeriği nedeniyle uygulandığı bölgelerin hava almasını engellemektedir.

Özellikleri

– Genellikle kirlenme olasılığı yüksek olan yüzeylerde kullanılır.
– Tinerle inceltilir.
– Uygulanan yüzeyde temizleme kolaylığı sağlar.

Yağlı Boyalı Kapı Temizliği Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki aşamaları izleyerek yağlı boyalı kapı temizliği yapabilirsiniz.

  1. Temizliği oldukça kolay olan bu kapılar için kimyasal içerikli deterjanlar,
  2. Bazı temizlik ürünleri yağlı boyalı yüzeylerde incelmeye ve çizilmeye neden olmaktadır. Bu yüzden doğal temizlik ürünlerine öncelik verilmelidir.
  3. Bir sünger yardımı ile kapınızı durulamadan temizleyebilirsiniz. Kullanılan kovanın içine yarı yarıya su ve sirke ekleyip bu karışımı süngerle deneyin.
  4. Yağlı boyalı kapılarda temizlenecek olan yüzeyin daha zorlu olduğunu düşünüyorsanız, sirkeli karışıma yarım tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ekleyerek çıkmayan lekelere meydan okuyabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı ise yüzey kontrolüdür. Özellikle son yıllarda üretilen yeni kapıların çoğu aşınmaz ve boyası dökülmez olsa da, eski kapılar kimyasal temizliğe hemen tepki vermektedir. Bu nedenle kullanabileceğiniz en başarılı ve eskimeyen ürün sudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git