Vernikli Ahşap Nasıl Boyanır


Vernikli bir yüzeyin boyanması için öncelikle zımpara yapılması gerekir. Zımpara yapılmadan boyanan yüzey boyayı tutmaz ya da boyayı içmediği için boya işleminiz hüsranla sonuçlanır. Zımpara gerektirmeyen boya yalanına inanmayın vernikli bir yüzey zımpara yapılmadan  boyanırsa işleminiz tamamlanır gibi gözükse dahi ileride atma yapar ya da suya dayanıklı olmaz.

Vernikli ahşap nasıl boyanır sorusuna başıma gelen bir olay ile yanıtlamak istiyorum. Bir arkadaşım su bazlı boya aldığını ve zımpara yapmadan dolabını boyayıp çok iyi tuttuğunu söyleyince şaşırıp dolabı görmeye gittim ve boya işlemi dışarıdan çok iyi görünüyordu çünkü ;çok emek vermiş sabırla boyamıştı ne yazık ki nemli bir bezle hafif silmem de boyanın bir kısmı çıktı ki boya yapalı bir ayı geçmişti.

Su bazlı boyalar kokusuz ve gerçekten çok iyiler bir çok eşyamı boyarken kullandım ama önceden boyanmış ve verniklenmiş ürünler için zımpara yaptım. Zımpara işlemi boya yapmaktan daha zor olduğu için zor gelebilir. Daha iyi sonuç için vernikli ahşap zımparalanarak boyanmalı.

Panel kapı zımpara yapmak istemezken ahşap kapıların zımparalanması gerekir. Mutfak dolapları zımpara gerektirmez genellikle direk su bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Soru ya da görüşleriniz için yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Vernikli Ahşap Nasıl Boyanır Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. paspas dedi ki:

    Benim bir kaç sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim: vernikli yüzeyin boyanması genellikle yukarıda anlattığınız giibimidir?
    vernikli dolap nasıl boyanır mesela yukarıda anlatığın şekilde yapsam bir sakıncası olur mu?
    elimizde yağlı boya var vernik üzerine yağlı boya yapılırmı

    Hepsini bir kalemde sordum kusura bakmayın

Sayfa başına git