ütüde ki pas lekesi nasıl çıkar


bir çok bayan evde ütü yapmayı sevmez ama hayatın akışı gereği, birazda kendimizi ve ailemizi güzel göstermek için jilet gibi ütülenmiş kıyafetler ile gezmek isterler. Zamanla ütüler metal maddelerinde lekeler oluşur, bazen de pas lekeleri haline döner. Peki ütüde ki pas lekesi nasıl çıkar? Uzun uğraşlar sonucu pas lekelerini tamamen temizleyemedi iseniz doğru yerdesiniz. Paspas.org sizlere püf noktalarını sunmaya devam ediyor.

muhtemelen ütünün altında biriken o korkunç pas lekesini gördünüz, ütü çok sıcak olduğunda cihazın tabanı üzerine eriyen, sentetik veya doğal elyafların sonucudur bu lekeler. Eritilmiş elyaflar ütü üzerinde ki delikleri tıkayabilir ve hiç istemeseniz de ütünüz bozulabilir, bu hasarı önleyebilmek için yapmanız gerekenleri aşağıda püf noktaları ile sunuyoruz.

Ütü altındaki lekeleri önleyin

ütü yaparken önce düşük sıcaklıkta ütülenmesi gereken eşyaları ütülerseniz ( naylon, ipek vb) sonradan yüksek sıcaklık gerektiren ( pamuklu ve keten v.b.) eşyaları ütülerseniz ütünün altındaki lekeleri büyük ölçüde önlersiniz. ütünün püskürtme yerini ütü yapmadan önce ıslatın ki pas tutmasın.

Ütü temizliği nasıl olmalı?

ütü temizliğinde en önemli yöntem, kabartma tozu ile yapılan temizliktir. Süper etkili aşındırıcı olan soda ve karbonatı karıştırıp ütüyü silmeyi deneyin. Bir bez ile kabartma tozu ve soda karışımını ütünün altına sürün ve ovalayın paslar gevşedikten sonra tabanı delikler dahil olmak üzeri iyice silin. Göreceksiniz ki ütü temizliğinde soda ve kabartma tozu karışımı bir çok pahalı deterjan daha etkili olcaktır.

macun kıvamına gelmiş pas lekeleri için elinize bir poşet geçirerek deterjan yardımı ile lekeleri çıkartmayı deneyin. kesinlikle tel kullanmayı! metal çizilmesine neden olabilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git