Stencil Yapmanın Püf Noktaları


Stencil duvarlara renk bayanlara mutluluk getirmeye devam ediyor fakat ; bayanlar bu işlemi ilk yaparken çok fazla aksilik ile karşılaşabiliyor ki bu aksiliklerle çok uğraşan biri olarak stencil yapımını çok iyi öğrendikten sonra sizlere nasıl daha kolay ve daha güzel stencil yaptığımı anlatmak istedim.

Stencil spreyi ile sabitlemek

Malzemelerimizi aldık heyecan sevinç bir arada fakat stencil duvara bir türlü yapışmıyor diye aksilikler başlayıverir. Üzülmeyin eğer stencil yapıştırıcısı aldıysanız ve bu işlemi yalnız yapıyorsanız ki iki kişi olmanız da çok fayda var yapıştırıcıyı duvara sıktıktan sonra stencili üzerine getirip kuru mendil yardımıyla ya da sünger yardımıyla üzerini siler gibi bastırmayı deneyin . Bizim duvardan mı kaynaklı bilmiyorum yapıştırıcı ne yapsak yapışmadı bu mendil çözümü ile eşim bir yandan bant ile bir yandan yapıştırıcı ile yapmayı denedi (alçı duvarlar da daha iyi tutuyor sprey yapıştırıcı) Kağıt bant ile yapıştırıcı arasında fark yok fakat tek kişi iseniz yapıştırıcı çok işe yarıyor.

Boyayı azaltmak

Boyayı bir kaseye döktükten sonra bir parça alüminyum folyo kağıdı yardımıyla fırçayı folyo üzerine sürtüp boyayı azaltırsanız işlem daha iyi olur. Bu da önemli bir püf nokta stencil için.

Alan Alan boyamak

Başlık tuhaf gelebilir en düzgün anlatım bu şekilde olur diye düşündüm kusura bakmayın, Alan alan boyamak cümlesinden kastım bir yuvarlağı ya da ney seçtiyseniz duvar stencili için mesela bir kalbi tamamen boyayıp diğerine geçin ve bir daha o alanın üzerinden geçmeyin yani bir kere de işlemi bitirin.

Stencil işleminin en önemli püf noktası boyadığınız alanı bir kere de tamamlayıp diğerine geçmek yani en önemli şey boyama işlemi ne yapıştırma ne de sabitlemek. Hafif pütür olursa ıslak mendil yardımı ve tırnak ucu ile minik silme yapın fazla abartmayın işleminiz kötü olmasın.  Detay olarak çok çok mükemmelliyetçi olursanız benim yaptığım gibi işlem asla bitmez ) Yaptığınız şablon kurudukça güzelleştiğini fark edeceksiniz. Yeter ki büyük hatalar kaydırmalar yapmayın.

Soru ya da görüşleriniz için bana yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git