Sivri Sineklerden Doğal yollar ile kurtulun


Sivri sineklerden kurtulma tahmin ettiğiniz kadar zor olmaya bilir. Doğal yollar ile evdeki sivrisineklerden Kurtulma yöntemlerini ve bir kaç ip ucunu yazacağımız bu yazıda belki de yaz aylarında sizin veya ailenizin belası olan bu istenmeyen ev arkadaşınızdan kurtulabilirsiniz. Hem de ona hiç zarar vermeden..

Bir çok kişi evdeki sivri sineklerden kurtulmak için marketlerde veya eczanede satılan sivrisinek kovucu ilaçları kullanıyor. Bu ilaçlar hiç size zarar vermiyor desek bile yine de bir zararı vardır, çünkü doğal değil. Kendiniz evde hazırladığınız bir kaç koku, ile rahatlamanın yanında sivri sineklerden kurtulabilirsiniz. Belki de bu rahatsız edici komşudan kurtulurken evinizin balkonunu camlarını çiçekler ve bitkiler ile doldurup zevkli bir hobi sahibi de olabilirsiniz.

Sivri sineklerden Kurtulmak için

Sivri sineklerden kurtulmak istiyorsanız onları öldürme fikriniz olmasın, Bu kötü komşuyu rahatsız ederek onun sizin misafiriniz olmasını engellenebilir. Anadolu da misafirler evlere geldiğinde ayakkabıları 3 gün boyunca eve doğru çevrilir 3 gün misafirlik hakkı dolduktan sonra ayakkabıları ters çevrilerek onun misafirlik süreleri dolduğu belli edilir. Memnun kaygısız gibi sizi rahatsız edecek bir misafiriniz varsa artık misafir sizi terk etmesi için belli oyunlara gidebilir ev sahibi.. Bizde aynen öyle yapacağız. Bu istenmeyen misafirleri rahatsız ederek evimize gelmelerini engelleyeceğiz.

Fesleğen

Evinizin camlarında fesleğen bitkisi besleyerek sivri sineklerden kurtulabilirsiniz. Fesleğenler insanlara güzel kokular veriyorlar fakat bu kokuyu sivrisinekler hiç sevmezler. Dolayısı ile evin camları balkonları vs. bolca fesleğen beslemeniz durumunda camlardan içeri dahi girmek istemeyecekler, daha evinize bile girmeden bu istenmeyen komşudan kurtulmuş olacaksınız. Böylelikle sivri sinekleri öldürmek yerine onları kovarak kurtulmuş olacaksınız.

Lavanta

Ezilmiş lavanta çiçekleri, sivrisinekleri kaçıran bir koku ve yağ üretir. Kılsız fareler üzerinde yapılan bir hayvan çalışması, lavanta yağının yetişkin sivrisinekleri bastırmakta etkili olduğunu bulmuştur. Lavanta’da analjezik, antifungal ve antiseptik özellikler bulunur. Bu sivrisinek ısırıklarını önlemenin yanı sıra cildi sakinleştirip yatıştırır. Tek yapmanız gereken lavanta yağını vücuda sürerek uyumak. Büyük ölçüde sivri sinekler sizi terk edecektir.

Tarçın yağı

Tarçın, elmalı ya da yulaf ezmesi için harika bir topperdan daha fazlasıdır. Tayvan’da yapılan bir araştırmaya göre, tarçın yağı sivrisinek yumurtalarını öldürebilir. Ayrıca, yetişkin sivrisineklere, özellikle de Asya kaplan sivrisineğine karşı bir itici görevi görebilir.

Kekik yağı

Erkek  sivrisinekleri kovmak söz konusu olduğunda, kekik yağı koruma sağlamada en iyilerden biridir. Bir hayvan çalışmasında, tüysüz farelerin cildine uygulanan yüzde 5 kekik yağı, yüzde 91’lik bir koruma oranı sağlamıştır. Kekik yapraklarını bir kamp ateşine atmak da isteyebilirsiniz. Araştırmalar, kekik yaprakları yakmanın 60 ila 90 dakika boyunca yüzde 85 koruma sağladığını gösteriyor.

 Ev yapımı kekikli sivrisinek kovucu için, 4 damla kekik yağını, zeytinyağı veya jojoba yağı gibi her türlü çay kaşığı ile birleştirin. Sprey için 5 damla kekik yağını 2 ons su ile karıştırın ev yapımı sivri sinek kovucusu hazır.

Esans çıkarılan bir Güney Asya otu

Citronella sivrisineklere karşı çalışan yaygın doğal ve etkili esansiyel bir yağdır. Otların bir karışımından yapılmış, birçok sivrisinek kovucularında bir madde. Açık havada, citronella mumlar yüzde 50’ye kadar ekstra koruma sağlayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git