Mobilyaya Aplik Nasıl Takılır


Mobilyayı boyadıktan sonra süslemek için aplik takabilirsiniz. Hanımlar artık evlerinin aşçısı , doktoru vb.. derken şimdi de mobilya ustası ve mimarı olma yolunda ilerliyor. Aplikler hobi sanat malzemeleri satan mağaza ve sitelerde bulunuyor kendi zevkinize göre seçip alabilirsiniz. Ham olarak alıp dilediğinizce de süsleyebilirsiniz. Aplikler sadece mobilya için değil dilerseniz tablo vs gibi dekor ürünler için de kullanılır. Mobilyaya aplik takmadan önce boyama işlemi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Mobilya Boyama

Mobilya olarak eşyanız sunta , mdf ya da ahşap olabilir  hiç sorun değil her ürüne göre boya var . Dilerseniz nalburdan dilerseniz hobi sanat malzemesi satan mağazalardan alabilirsiniz. Boyama işlemi için öncelikle kulpları çıkarın ya da üzerlerini bantla kaplayın. Mobilya boyamak için parmak rulo ve ince fırça kullanmanızı tavsiye ederim. Boya su bazlı ise ilk olarak 3/2 oranında sulandırmalısınız. Bir kaba bir miktar boya alıp üzerine su dökün ve karıştırın. Fırça ile boya yapacaksanız fırçayı biraz nemlendirin ki izi çıkmasın. Astar katta görüntü kötü gibi olabilir yeni boya yapanlar bu görüntüden korkabilir hiç korkmayın bu çok normal diğer katlarda kapanacak ve güzelleşecek boyadığınız nesne .

İkinci kata geçince ki her kat için bir gün kuruma süresi verilmeli ve beklemelisiniz 3 / 1 oranında boyayı sulandırın. Son katlarda sulandırmadan direk boyayın. Tamamen kapandıktan sonra da vernik atın . Budak,eskitme vb çalışmalar için sitemizdeki konulara göz atabilirsiniz.

Aplik Takma İşlemi

Mobilya boyama işlemi bitince süsleme işine geçebiliriz. Aplikleri silikon yardımıyla yapıştırın ve kurumasını bekleyin. Ham aldığınız apliği yapıştırmadan önce boyarsanız işlem daha güzel olur. Aplik çeşitlerini marangoz, hobi malzemeleri satan yerlerden bulabilirsiniz. Ücretlerinden haberdar değilim. Ölçü ve işçiliğe göre fiyat değişebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git