Lavabodan Gelen Kötü Kokular Nasıl Kurtulunur, Giderilir?


Herkes için tertemiz, bahar kokan lavabolar oldukça iç açıcıdır. Lekesiz pırıl pırıl görünümü ve temizliğin verdiği ferahlık son derece etkileyicidir. Zamana yenik düşen lavabolar ile temizliği belli bir rutine bağlanmamış lavabolarda oluşan inatçı lekeler ise bir hayli can sıkıcı olmaktadır.

Temizliği güçleşen bu lavaboları eski görüntüsüne çevirmek için ise bazı pratik bilgilerden faydalanmak gerekmektedir. Hem marketlerden aldığımız kimyasal leke çıkarıcılar hem de evdeki bazı malzemeler bu konuda yardımcı olmaktadır.

Lavabo Temizliğinde Pratik Çözümler

Lavabo temizliğine başlamadan önce bir eldiven, bir lavabo fırçası veya bulaşık süngeri edinmek yerinde olacaktır. Lavabo temizliği ile kusursuz görünüm ve hijyeni sağlamak amaçlanıyorsa üç aşamalı bir temizlik tercih edilmelidir. İlk aşamada suyun sebep olduğu kireç lekelerinden kurtulmak için etkili bir kireç çözücü deterjan uygulanmalıdır.

Sünger veya fırça yardımı ile kireç yüzeyden temizlenmeli ve sonrasında lavabo iyice durulanmalıdır. İkinci aşamada lavabodaki bakterileri uzaklaştıracak ve gerçek hijyeni sağlayacak çamaşır suyu ile lavabo ovulmalı ve sonrasında yine çok iyi durulanmalıdır.

Son aşamada ise tercih edilen krem, jel veya sprey deterjan yardımı ile lavabo ovularak etkileyici parlaklık sağlanmalıdır. Bu üç aşamanın yapılması esnasında kullanılan kimyasalların hiçbir şekilde karıştırılmaması gerekmektedir. Asla bu kimyasallar üst üste dökülmemelidir. Bu kimyasalların çıkardığı gazlardan korunmak ve ortamın havalandırılmasını sağlayarak solumamak gerektiği konusu da akıllardan çıkarılmamalıdır.

Lavabo Temizliğinde Çevreci Çözümler

Genellikle temizlik ürünleri ile ilgili insanların çoğu kimyasallara yönelmektedir. Ancak bu kimyasal ürünler hem sağlığa hem de sağlığa zararlı olduğu konusunda uyarılar taşımaktadır. Peki, deterjan kullanmadan lavabo nasıl temizlenir? Bunların yerine evde lavabo temizliğinde kullanılacak pek çok malzeme bulunmaktadır.

Dolapta bulunan bir parça limon ve biraz karbonat ile lavabo temizliği rahatlıkla yapılmaktadır. Limon güçlü bir kireç sökücüdür. Karbonat ile birlikte kullanıldığında kireç ve kirleri kabartarak yüzeysen söküp atmaktadır. Lavaboya sürülen bir parça limonun üzerine karbonat serpmek suretiyle lavabo temizliği çok rahat gerçekleştirilmektedir.

Limona benzer bir etkiyi sirke ile yakalamak da mümkün olmaktadır. Sirke ve karbonat ikilisi güçlü bir lavabo temizleyiciye dönüşmektedir. Tuz, sirke ve boraks karışımı da etkili bir temizleyici olarak bilinmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git