Kolay Mobilya Boyama


İlkbahar ayları gelince temizlik boya ve badana işleri de beraber gelir. Şimdi ise kış aylarında bile boya yapılabiliniyor nedeni ise boyaların artık kokusuz olması. Hatta kış aylarında genellikle evde durduğumuz için boya işlerini kışın yapmak daha mantıklı. Kış boya işlerini bitirip yazın da kolay bir temizlik ile ağır bir yükten kurtulabiliriz.

Mobilya boyama kararı aldıysanız ve hiç tecrübeniz yoksa bu sayfayı tamamen okuyarak işi biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Kolay mobilya boyama işlemi için kağıt bant , ince fırça ve parmak rulo yeterli. Kağıt bant ile boyanın değmemesi gereken yerlerin kenarlarını dikkatlice kaplayarak işe başlıyoruz. Örneğin ; kapı boyayacaksanız kulp kısmının kenarlarını ve cam varsa cam kenarlarını bantlayıp boyama yaparsanız silmek ile uğraşmazsınız.

Boyama işlemine geçtiğinizde ilk olarak astar kat atmalısınız ve sırf astar için satılan astar boyaları tavsiye ederim. Astar boya yoksa su bazlı boyanızı çok az sulandırarak ilk katı atabilirsiniz. İlk kat yoğun atılırsa diğer katlar güzel olmaz. Parmak rulo fırçadan daha kolay boyama sağlar ve iz bırakmaz.

Vernikli bir ahşap boyayacaksanız öncelikle zımpara yapmalısınız. Zımpara yapılmadan boyanan vernikli mobilyalar boya tutmayabilir.

Aşağıdaki görselde bulunan mobilyalar acemi kişiler tarafından boyanmıştır .

Etiketler:

Kolay Mobilya Boyama Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Dparknz dedi ki:

    4-5 yıldır yapılan uyarılara rağmen, kolay para için İş sermayesini emlağa, inşaata yatıran tekstil/mobilya sanayic…

Sayfa başına git