Kalorifer petekleri hangi boya ile boyanır


Temizlik seven hanımlar dip köşe olarak adlandırdıkları temizlik işleminde bir odada bulunan her eşyayı sudan geçirmek diye tabir ettikleri şekilde tertemiz yapmadan bırakmazlar. Kalorifer peteği temizliği de bu eşyalardan biridir. Kalorifer peteklerinin içerisi zamanla tozlanır ve dış kısmı da paslanır. Bu görüntü hanımların hoşuna gitmez ve bu yüzden de boyamak isteyebilirler. Kalorifer petekleri hangi boya ile boyanır sorusunu çok alıyorum ve bu işlemi de çok fazla yaptığım için sizinle paylaşmak istedim.

Kalorifer Peteği Boyama

Petek boyama işlemi oldukça basittir . Petek boyama işlemi için gerekli malzemeler dilerseniz petekler için özel üretilen ve nalburlarda satılan sprey boya tanesi 12 tl idi ben aldığımda ve bir büyük peteğe yetiyor. Dilerseniz su bazlı rich , cadence gibi markaların ürünlerinden alabilirsiniz. Ben rich multisurface beyaz ile boyadım ve petek için aldığım özel boyadan bile güzel oldu. Sprey boya damla izi bırakabiliyor bu yüzden fırça ve su bazlı boyayı tavsiye ediyorum sizlere de.

Öncelikle ilk kat için boyayı sulandırdım ve yukarıdan aşağıya doğru çizgi halinde boyama yaptım. Yaz ayı olduğu için üç saat beklemem yetti ve ikinci kata geçtim (benim petekler çok kötü kullanılmış ve eskiydi bu yüzden üç kat attım sizin yeni ve sorunları az ise bir kat bile yetebilir bu size kalmış. )

Vernik atmadım parlak olmasını isteyenler atabilir tabi daha iyi sonuç verir hem de boyayı korumaya yardımcı olur.

Kalorifer peteği temizleme

Kalorifer peteği temizleme hanımlar için zor gelebilir çünkü çıkartıp takma işlemi petekler ağır olduğundan güç istiyor. Hiç çıkartmadan hatta üzerindeki teli açmadan da temizlik yapabilirsiniz. Yağ çözücü yardımıyla tellerine arasına sıkıp beklettikten sonra peteklere maşrafa ile su döküp ve petek altlarına uygun leğen gibi parkeyi ıslatmayacak şekilde bir şeyler koyun ve peteklerin tertemiz olmasını seyredin 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git