İç Kapı Boyası Nasıl Yapılır ?


🖻 Resim Galerisi için Buraya Tıklayın

Bahar ayı geldi ve boyama işlemlerine ara vermedik ama ; biraz daha hızlandırabiliriz. Balkon süsleme varsa bahçe ile ilgilenme duvar boyama derken işimiz çok zor değil ama çok fazla olduğu kesin olsun biz hallederiz. Duvar boyama işlemini kendiniz yapmayı düşünüyorsanız buraya tıklayarak detaylı anlatıma ve püf noktalarına ulaşabilirsiniz. İç kapı boyama işlemini artık hanımlar yapıyor (boyacı ücreti ile de kendimize  bakım yaptırıyoruz, e hak ettik)

İç Kapı Boyama

Günümüzde kapıların %90 ı panel kapı denilen kaplama türü ve ufak bir darbede hasar alabilen malzemeden yapılmış olan nesnelerden oluşuyor. Sizin kapı malzemeniz başka ise sorun yok yeni çıkan su bazlı boyalar ile her tür kapı aynı boya ile boyanabilir. Kapı boyama işlemi gözünüze zor gözükmesin , kapıyı yerinden çıkartmanıza gerek yok eşinize rica ederek kulp kısmını çıkartmanız işleminizi daha güzel ve daha kolay yapabilmenizi sağlayacaktır. Kulp çıkartamayan bayanlar da kulpları özenle bantlamalı. Boya değerse kuruduktan sonra cif vs ile silerken çıkıyor içiniz rahat olsun. İç kapı boyamak için kapınız panel ise panel kapı boyası ,parmak rulo ve ince fırça almalısınız verniğe gerek yok. Eğer su bazlı boya aldıysanız vernik de atabilirsiniz (isteğe kalmış)

Kapılarınız için en iyi boya markası polisan x1 diyorum marshall ile boyayan hanımlardan da memnun kaldıklarını duydum rahatlıkla siliyorum ve sararma olmadı.

Panel Kapı Boyama

Panel kapı boyamak için astar kat atmalısınız bunun için de boyanız ne olursa olsun (yağlı boya haric) sulandırmalısınız. Boyanızdan bir miktar alıp 3/2 oranında sulandırdıktan sonra astar kat atma işlemine geçebilirsiniz. Fırça ile yapılan işlemler de fırça izi kalıyor parmak rulo ile yapılan işlemler hem daha pratik hem daha profesyonel oluyor. Panel kapı boyamak için öncelikle astar kat atıyoruz ve ardından kurumasını bekliyoruz bir kaç saat sonra ikinci kata geçiyoruz panel kapı boyası için direk sulandırmadan devam edebilirsiniz. Boyanız su bazlı ise bir miktar ayırıp içerisine 3/1 oranında su koyduktan sonra boya yapmalısınız. Diğer katlar için sulandırmaya gerek yok rengine  bağlı olarak tamamen kapanıncaya dek boyamalısınız .

Her kat için iyice kurumasını beklemeyi unutmayın. Kendi evimin iç kapılarını geçen yaz boyamıştım hala da mükemmel duruyor. Rengi önceden beyaz idi fakat ; sararma yaptığı için boyama kararı almıştım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git