Halıya Dökülen Pekmez Lekesi Nasıl Çıkar


Dünya malı dünya da kalır derler fakat ; dünya malı da her zaman yenilenmiyor . İhtiyaca göre alışveriş yapıyoruz ülke olarak ve aldığımız ürün yeni ise tabii ki biraz kullanmak istiyoruz ve zamanla kirlenebiliyor ,nasıl temizleyeceğimizi bilemiyoruz işte bu zamanlarda sizlere yardım etmek için buradayız. Bugünkü konumuzda halıya dökülen pekmez lekesi. Başıma yeni geldiği için yazma ihtiyacı duydum. Evde çocuk var leke olabiliyor diyoruz ama pekmez lekesini yapan bilakis bendim elimden düşüverdi kase ve yeni halı mahvoldu.

Yeni alınan halı üzerine bir örtü serip öyle kullanmak gerçekten en akıllıcası ve bir misafir gelince halıyı yıkamaya veremedim ya da halının üzerinde toz var gibi panikler olmaz. Benim gibi siz de bu lekeden muzdaripsenizdir diye denediğim yöntemleri yazmak istedim.

Öncelikle pekmezi kağıt havlu ile iyice yayılmadan hemen sildim tabi bastırmamak gerek. Daha sonra beyaz sabunlu bez yapıp sildim hemen yapılan işlemler her zaman daha iyi sonuç verir ve yarısı yok oldu lakin koyu renk kaldı gitmedi. Bende marketlerde satılan kırmızı şişeli leke çıkarıcıyı  denedim adi asprindi sanırım . Üzerine sıkıp beklettim daha sonra sünger ile sildim ve neredeyse hepsi çıktı ama yine biraz kaldı leke. Daha sonra halım bembeyaz olduğu için domestos döktüm ve bir dakika beklettikten sonra halının altına leğen koyup kenarına döküldüğü için yıkadım ve tertemiz oldu eğer sizin yıkanmayacak bir yerde ise yıkamaya vermelisiniz yoksa leke alt kısıma geçiyor ve çıkmıyor .

Evinizde halı yıkama makinesi varsa  beyaz sabunla silme dahi yapmadan leke çıkarıcı sıkıp sıkıp yıkayın derim bence en etkili çözüm de bu olur.

Etiketler:

Halıya Dökülen Pekmez Lekesi Nasıl Çıkar Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Neseirmak birinci dedi ki:

  Harika bilgiler

 2. Mukadder Karasu dedi ki:

  Aklımızda olsun 😉

 3. HÜLYANUR KAYA dedi ki:

  1 kavanoz pekmez bembeyaz halıma döküldü iz kalacak diye çokkorktum sildim ama daha derine ittim olmadı çamaşır suyu hepsini denedim olmadı ertesi gün yıkamaya gönderdim kurumuştu ama tertemiz geldi.Bu sayfayı daha önce görseydim keşke 🙂

 4. Aysun dedi ki:

  Bembeyaz halıya pekmez doktum ve hemen forum sitelerini araştırdım arkadaşlar. Bi yerde sirke okudum ve derhal denedim. Sirkeyi direkt lekeye döküp sildim ılık suyla islattigim bi bezle. Ve anında cıktı leke. Halım tertemiz oldu. Paylaşmak istedim 😉

Sayfa başına git