Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar


Evlerimizi özenle dekore eder süsleriz. Bahar,yaz,bayram diye isimler koyarız temizlik günlerimize fakat ;beğenerek ve severek aldığımız halı kaza sonucu kirlenebilir daha kötüsü leke tutabilir. Sorun değil, panik yapmayın artık bu gibi sorunlar için çok etkili olan leke çıkarıcı temizlik maddeleri var üstelik fiyatları da çok uygun. Halıya dökülen çay lekesi hanımları çok korkutur nedeni çayın çok sıcak ve şekerli olmasıdır , sıcak olan çayı halı çok çabuk emer ve bu yüzden lekeyi çıkartmak zor gibi gelebilir.

Geçen hafta oğlumun doğum günüydü ve yeni aldığım halımı sermiştim . Sakın göze çöp batar elbet halıma da çay döküldü . Çok şükür ki yanan olmadı her neyse ben de hemen kuru bir bezle çayı beze alabildiğim kadar aldım asla silerek değil tampon yaparak bastırdım. Ardından leke çıkarıcı sıktım adı aspirin neredeyse herkes biliyor bu temizlik maddesini. Solduruyor diyenleri duydum ben neredeyse her sabah koltuklarıma sıkıp toz alıyorum onunla . Eşim örtü sevmiyor bu yüzden kolay kirleniyor ama kolay da temizleniyor bu yüzden umursamıyorum.

 

Bir kaç dakika sonra sildim halı rengim bembeyaz olduğu için biraz leke kalır gibi oldu ardından bir kap içerisine (fısfıslı temizlik maddesi kutusu ideal) bir miktar sirkeyi sıcak su ile karıştırıp sıktım sıcak su sıkma nedenim çay sıcak olduğu için temas etti bu yüzden de sıcak su gerekli idi. Sirke beyaz sirke olmalı buna dikkat edin elma sirkesi olabilir ben temizlik için satılan beyaz sirkelerden her zaman evimde bulunduruyorum.

çay lekesi yün halıdan nasıl çıkar

Yün halı olunca leke çıkarması daha güç gibi gelebilir hiç fark etmez. İşlem aynıdır. Önce tampon yapın ardından leke çıkarıcı döküp bekleyin ve sildikten sonra leke kalırsa sirke döküp sirkenin uçmasını bekleyin.

Karbonatı her yerde kullananlar var bence çok saçma bu leke için karbonat hiç bir şey yapamaz. Karbonat sirke ile bir araya gelip asidi ile mutfakta kullanılabilir yani mutfakta aspiratör tellerinde gibi alanlarda çok etkilidir diğer alanlarda tavsiye etmiyorum.

halıdan beklemiş çay lekesi nasıl çıkar

Evde yoktunuz ve çay dökülmüş e görmediniz de bekleyen leke de iyice derine işledi tabi ne yapacaksınız hemen leke sökücü sıkacaksınız artık tampon falan gerek yok Ardından halı yıkama makinesi ile çekeceksiniz bu işlemi iki üç tekrar etmeniz gerekiyor.

Bazı hanımlar bulaşık makinesi parlatıcısının da çok etkili olduğunu söylüyor bu konuda . Deneyip sizi çok yakında bilgilendireceğim.

Halınızın rengi beyaz ise minik bir kaç damla çamaşır suyu en son çare diyorum. Eğer ne yaptıysanız leke çıkmadı ise boya yapabilirsiniz. Gözükmez diyecek kadar küçük ise ve sizi rahatsız ediyorsa halı boyama hakkında bilgi alabilirsiniz. Buraya tıklamanız yeterli.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git