Halı Boyama Nasıl Yapılır


Halı Boyama Nasıl Yapılır

Her şey pahalı derken halı fiyatları da almış başını gitmiş bence  evde en çok yıpranan eşya halı oluyor nedeni ise en çok kirlenen ve temizlenen eşya halı ve bu yüzden çok fazla yıkatmaya veriyorum. Evde bebek ya da çocuk varsa tabii ki de çok fazla siliniyor halılar. Halı fiyatları birden artınca bende boyama kararı aldım ama henüz işleme başlamadım . Daha önce bu işlemi yapmış olan hamarat arkadaşlarımın uygulamalarını paylaşıyorum sizlere.

Halıya Stencil Olur mu ?

Halıya stencil olur hatta şahane olur çünkü ; stencil çalışması yapmış arkadaşlarımın halılarını görünce bayılmıştım. El emeği her şey daha değerli ve daha orjinal olduğu için boyama işlemini çok seviyorum. En son balkon duvarıma alçıdan taş desen yapmıştım fakat yaramaz oğlum bir kısmını elleriyle tırtıklayarak bozmuş geçen gün ama yılmadım hemen üzerlerini kazıdım ve tekrar bi kat daha attım ki daha önce yaptığım için üstünden geçmek çok çok daha kolay ve çok daha güzel oldu ben de oğluma buradan teşekkür etmiş olayım 🙂 Demek istediğim boyama işlemi zor değil kendinize güvenmeniz yeterli. Öncelikle yazılanları iyi okumalısınız yani hangi boya nasıl kullanılmalı ve hangi alanda kullanılmalı gibi detayları kaçırmazsanız sonuçlar muhteşem olacaktır.

Halınıza stencil yapmak için gerekli malzemeler stencil şablonu , halı , boya ve pon pon fırça. Duvara, dolaba , halıya aklınıza gelecek her alana bu işlemi yapabilirsiniz.

Halıyı boyama işlemi için su bazlı boyaları tavsiye ederim ve bir ay kadar da halınıza su değmemeli. Eğer halınıza bir şey dökülürse biraz sabredin ki boya hemen çıkmasın emekler boşa gitmesin. Benim bir halımın kenarına çamaşır suyu değmişti ve bende çok üzülerek ve inanmayarak boyamıştım tabi boyadığım yeri sonradan unuttum ve aradım taradım bulamadım çamaşır suyu dökülmüş olan yeri 🙂

Halı yanmadığı sürece her şekilde boyayabilirsiniz ama yanık varsa halının dönüşümü olmuyor ya kes,lecek ya atılacak.

Aşağıda bulunan görsellerden kendinize örnek alabilirsiniz. Halıları kenara yığıp kalabalık yapmaktansa bu işlem çok daha mantıklı bence.

Hadi size kolay gelsin.

Etiketler:

Halı Boyama Nasıl Yapılır Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. aysel üstün dedi ki:

  bizim oğlan geçenlerde süet ayakkabı boyasını halının üzerine dökmüş, vel hasıl her yer boya ve nasıl temizlediysek çıkartamadık.. İnternette halı temizleme ile alakalı yazılar ararken bu siteye rastladım, Boyayarak yeni bir halı şekline sokmak da çok mantıklı gerçekten.. Fakat biz başarabilirmiyiz onu anlayamadım.. Teşekkürler.

  1. paspas dedi ki:

   geçmiş olsun aysel hanım, ayakkabı boya lekesini iyi bir yıkamacıya götürürseniz boyamaktan daha kolay gbir şekilde kurtulacağınızı umud ediyorum.

 2. Mehmet dedi ki:

  Merhaba. Halı boyama da hangi boya kullanılır. Bi kalemi Varmı yoksa fırçayla ı boyanır

Sayfa başına git