Fon perde nasıl dikilir?


Bugün fon perdelerinin nasıl yapılacağını paylaşıyorum. Fon perde nasıl dikilir sorusunun yanıtını bu sayfada bulacaksınız.

Annem ve ben  bir kreş için fon perdeleri yaptım. Bebekler çok karanlık odalarda en iyi uyudular, bu nedenle fon  perdelerini yaptığımıza çok sevindim. Perdeler  aynı zamanda enerji verimli ve gürültüyü azaltmaya yardımcı olurlar.

Adımları fotoğraflarla göstermek için elimden geleni yaptım ama çok zordu çünkü çok fazla kumaşla uğraşıyorduk.

Fon perde dikiminde önemli detaylar

Kanatlar için kumaşı ölçüp keserek başladık. Kanatların 90 santim boyunda olması gerekiyordu ve bunun için 10 cmlik bir kenara sahip olmanız gerekiyordu, ama biz de bunları hesaba katmak için 10 cm ekledik, ama aslında onları 101 inçlik bir kesime ayırdık.Uzunluğun perde çubuğunun ne kadar yüksek olduğuna bağlı olacak.

Çok fazla kumaşla uğraştığımız için, kumaşı katlayıp, 50.5 cm ölçülerek kesilmiştik. Sarı kumaşın genişliğini kesmedik ve 55 inç sağlam kaldı

Sonra sağ tarafları bir araya getirdik (sarı kumaş ve karartma kumaşının yumuşak tarafı), bunları eşleştirerek (aşağıda gösterildiği gibi) ve uzun kenarları birbirine diktik.

Uzun kenarlarda sarı kumaştan 4 cm daha az karartma kumaşı olduğundan, ortada

İki uzun kenarı diktikten sonra paneli sağ tarafa çevirdik.

fon perde  kumaşının bir tarafında nasıl olduğunu ve sarı kumaşın diğer tarafta nasıl olduğunu görün.  Sonra kanadı dört tarafa da bastık. Aşağıdaki resim panelin uzun kenarlarından birini göstermektedir.

Tırnaklar için, 4 cmlik şeritler halinde kesilmiş kanat şeridi kullandım. kanatşeridini seviyorum çünkü satenden daha fazla  güçlendirilmiş. Her bir sekme arasında sekmeleri 5 cm yukarıdan yukarıya doğru diktik.
Ben daha ince asılı kanat şeridini uçlarımda kullanıyorum çünkü daha iyi asılıyorum. Tırnakların alt kısmını yapmak için, kurdeleyi ve ham kumaşı yarım cm  altından katladık ve dikişleri panelin altından, tırnakların altından geçirdik.

evde perde dikmek

Sonra fon perdelerinin altını sardık. Alt kısım, 1/2 cm katlanarak 4,5 cm olacak şekilde sona erdi. fon  perdelerinizin mükemmel bir şekilde sarıldığından emin olmak istiyorsanız, alt kenarı dikmeden önce devam edin ve asın. Sonra tam olarak ne kadar uzun olmaları gerektiğini ölçebilir veya doğru uzunlukta iğneleye bilirsiniz.
Perde çubuğunu tavana, pencerenin üst kısmından daha yükseğe asmayı unutmayın. Bu, odanın gerçekte olduğundan daha uzun olduğu yanılsamasını verir.

perde dikmek

Pencereyi perde kanatları  ile kapatmayın, bunu yaparak pencerenin gerçekte olduğundan daha büyük olduğunu görün.Bu karartma perdelerinin nasıl çıktığını seviyorum. Kumaş, Owen’ın kreşleri için mükemmeldir ve bolca oda koyulaşması sağlar. Ayrıca enerji tasarrufu yapmaya da yardımcı olurlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git