Fayanslara Çizgili Boyama Nasıl Yapılır


Bu yazımızda Fayanslara Çizgili Boyama Nasıl Yapılacağı hakkında, dar kapsamlı bir yazı hazırlayacağız. Kadınlar için Fayanslar banyo ve mutfaklarının görünmeyen kahramanlarıdır, onlara bakım yapmak çizgilerini boyamak gibi işleri severler.

Çizgili boyama işlemi çok popüler bir uygulama oldu nedeni ise uygulandığı alanı zengin gösteriyor. Şeritli boyama işlemi yapmak gerçekten sabır istiyor beceri demiyorum çünkü ; işlemi dikkatle ve sabırla yapan herkes hakkını alır. Ben bu işlemi ilk uyguladığımda çok fazla aksilik yaşadım ve bu aksilikleri siz yaşamayın diye uyarılarda bulunacağım. İlk olarak ben bu işlemi duvara uyguladım fakat fayansa yapılan işlemden bir farkı olduğunu hiç sanmıyorum.

Bu işlem için gerekli malzemeler ; boya fırça, vernik, kağıt bant (maskeleme bandı) ben bu işlemi kimseye danışmadan yaptığım için bir kaç hata yaptım ve sorun yaşadım. Bu hataları işlemin yapılışında açıklayacağım. Gerekli malzemeleri aldıktan sonra (boya rengini seçmek size kalmış genellikle seçilen renkler altın,yaprak yeşili,siyah ve beyaz) Benim seçtiğim renklerde bunları ve çok hoş oluyor bir araya gelince.

Çizgili fayans boyama işlemi için öncelikle duvarı ya da fayansı beyaz rengine boyamalısınız ve  maskeleme bandı dedikleri kağıt bantları intizamlı şekilde duvara ya da fayansa yapıştırmalısınız. Bunun için heryere yani tüm alana kağıt bant kaplayı aradakileri çıkartırsanız en muntazam şekilde yapmış olursunuz ben ilk olarak böyle yapıp sonrasında acele edip kendime göre aralık ayarlayınca ilk yaptığım yer çok güzel diğerleri yamuk oldu! İlk uyarım bu bence çok dikkat edin.

İkinci uyarım ise bant işlemi bitince rulo ile boyama yaparken kesinlikle banda taşırmamaya dikkat edin. Duvar ya da fayans kurumadan bandı çıkartmayın ! Ben on dakika sonra bantı çıkarınca kenarları tırtık oldu.

Eğer çıta işlemi yapacaksanız önce çıta işlemi yapmalısınız ve bu işlem için sitemizden çıta uygulaması nasıl yapılır konusuna göz atmanızı tavsiye ederiz.

Aşağıda görseldeki uygulamalar dediğim gibi yapıldığı için çok muntazam görünüyor ve hepsi acemi işi yani profesyonel kişiler tarafından yapılmadı.

 

 

Etiketler:

Fayanslara Çizgili Boyama Nasıl Yapılır Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Gürbüz ağa dedi ki:

    işin püf noktası kesinlikle boyanın tamamen kurumasını beklemek, eğer boya kurumadan bantları çıkartırsanız, bütün emekleriniz boşa gider, ayrıca sadece fayanslara değil, eevin çeşitli yerlerini de bu şekilde boyayabilirsiniz.. elinize boya geçsin yeterki her yeri rahatlıkla boyayın avratlar..

Sayfa başına git