Evdeki Su kaçağını Geçici tamir etme


Evde Su kaçağı Tamiratı

sevgili paspas.org kullanıcıları başımızdan geçen bir olay vesilesi ile sizlere evdeki delinmiş boruları geçici olarak, Tesisatçı gelene kadar su akıntısını veya damlasını Nasıl durdurulacağını anlatmaya çalışacağız.

Evde oluşan su damlaması çok küçük bir olay gibi gözükse de uykularınızı kaçırabilecek büyük bir faciadır aslında çünkü kaçak her an büyüyüp evin boru deliği daha fazla büyüyerek evin her tarafını su ile kaplanmasına neden olabilir.

Su Kaçağının  tespiti en önemlisi

Boru daki deliğin nerede olduğunu Bulmak gerçekten çok önemli, Atalarımızın Dediği gibi ”su akar Yolunu bulur” sözünden de anlayacağınız üzere su belli bir noktadan akıyor gibi görünmüş olsa da çatlak veya delik farklı bir noktada olabilir. Borunuz ister plastik olsun, isterse de Metal olsun suyun damladığı nokta kaçağın ilk başladığı nokta olmayabilir. Suyun nereden aktığını çok iyi gözlemlemeliyiz, Bir defasında kombimizin altında oluşan bir kaçak da karşı karşıya olan borudan bizim tahmin ettiğimizin dışında bir noktadan kaçak varmış, fakat suyun damladığı nokta diğer boru olduğu için 2 gün boyunca su akmayan boruyu sarıp sarmalıyordu hal bu ki kaçak diğer boruda o kadar ince bir sızıntı karşı tarafa tesisat da ki basınç ile fırlıyor du ki bunu  ancak 2 gün sonra gece lambanın yapmış olduğu ışık sayesinde oluşan gölgelikler sayesinde fark edebilmiştik. Bu sebeple kaçak tespiti çok önemli. Sızıntı dışarıda değil de duvarların içinde ise fazla yapacak bir şeyiniz yok acil olarak tesisatçıyı çağırıp müdahale etmesini beklemeliyiz. Bu arada önemli bir su kaçağı olduğu için evde kendiniz müdahale edemeyeceğiniz fakat maddi anlamda faydasını sağlayacağınız bir öneri: Duvar içinde oluşan su borusu deliklerinde Maliyeti düşürmek için içeri atılan profesyonel olarak bu işi yapan kişilerin uygulayacağı tesisat içi kimyasal sıvı bırakılması ile kırılıp dökülmeden çok daha uygun fiyata bu uygulamayı yapabilirsiniz.. Daha önce bir aracımızın radyatörü delinmişti sanayiden aldığımız 20Tl tutarındaki bir kimyasal ile bin liraya yakın yapacağımız masraftan kurtulmuştuk..

 

Evde su Boruları Neden Delinir?

 • Borulara dışarıdan gelebilecek darbe veya temas ile
 • Tesisat temizlemek için gelen tesisatçılar; Boruların içi temizlensin diye saldıkları kimyasal ile özellikle Metal borularda ki pasların sökülerek zamanla Delinmesi ile
 • tesisatın ilk döşendiği sırada alet hırdavatın tesisata çarpması ile
 • Tesisat ilk döşendiği sırada verilen ısının fazla veya az olması ile v.b.

 

Su kaçağı tamiratı sırasında Yapılmaması gerekenler

Boru deliğini tamiratı sırasında Yapılmaması gerekenleri yazmak istedik çünkü yapacağınız yanlış müdahale neticesinde kaçak daha fazla büyüyecek, belkide ay başı maaşımızı aldığımızda tamiratını yaptırırız dediğiniz kaçak daha büyük olacak; acil müdahale gerekir durumda olacaktır.. kaçak olan boru plastik ise kesinlikle boruyu eritip kaçağın duracağını düşünmeyin.. Bu hiç de tavsiye edilmeyen bir tamirat yöntemidir, Boru daha fazla delinecektir. Borunun kaçak noktasını bant, bez ve bunun gibi ürünler ile ıslak iken asla sarmayın su yine çıkacak bir yer bulacaktır..

Evde Su kaçağı tamiratı

Öncelikle Dış vanadan tesisata gelen suyu kapatınız, evdeki muslukları açıp borular içindeki suyu iyice boşaltınız. Mümkünse ve evde doğalgaz var ise petekler içindeki suyu da boşaltın böylelikle tesisat da ki suyu büyük ölçüde boşaltmış oluruz ve boruda ki deliğe oluşacak basıncı azaltarak Su çıkışını mümkün mertebe engellemiş oluruz. Borudaki çatlak veya Borudaki delik olan bölge üzerindeki pislikler iyice temizlenmeli ve iyice kurutulmalıdır. kaçağın olduğu yere suyu bir süreliğine durdurabileceğiniz bir kaç yöntem.

 1.  Tutkal japon yapıştırıcısı gibi başlangıçta giringen bir yapıştırıcıyı kuru ve temiz olan kaçak noktasına yapıştırıp bir kaç saat bekledikten sonra suyu tekrar verebilirisiniz
 2. evinizde su kaçağı bandı varsa temizlediğiniz ve kuruladığınız bölgeye uygulayın bu sizi uzun bir süre idare edecektir. Belki de uzun yıllar hiç tesisatçı çağırmadan kaçağı tamir etmiş olabilirsiniz.
 3. Mobilyacılarda bulunan güçlü bir tutkal vardır bunu herkes biliyordur, etrafınızdaki mobilyacılardan bu tutkaldan bir tutam isteyebilirsiniz sizi hiç bir esnaf bir kapak tutkalı esirgemeyecektir gönül rahatlıyla vereceklerdir. onu uygulayıp bir kaç saat sonra iyice kuruduktan sonra su verin.
 4.  Su sızdıran boruya plastiği eritip üzerine basın, metal veya sert bir nesne ile basın çünkü plastik elinize yapışabilir…

Kaçak ne kadar küçük olursa olsun bir tesisatçıya gidip kaçak olan noktayı değiştirin veya yukarıda bahsettiğimiz gibi içeriden kırmadan dökmeden su sızıntısını Tamir ettirin. geçmiş olsun.

 

 

Etiketler:

Evdeki Su kaçağını Geçici tamir etme Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Aysel gürbüzcüoğlun dedi ki:

  Bu konuda benim de yanlış anlamayınız nacizane önerilerim olacak, daha önce başıma geldi ve bir çok yöntemi denememe rağmen başarısız olmuştum bu yöntemler ile ciddi anlamda sorunu çözdüm.
  1. Slikon, nolburlarda satılıloyr, zemini iyice kuruluyorsunuz su akan tarafı ve etrafını güzelce elinizle gezdiyorsunuz 5-6 saat sonra test edin kurtulun o sulardan.
  2. çekomastik nalbura gidip yine korniş yapıştırıcı isteyin.. Çok güçlü bir yapıştırıcıdır, onu kaçak olan borunun yüzeyine koyun 2 saat sonra işlem tamam dehşet bir yapıştırıcı marka vermiyorum çünkü hatırlamıyorum dışı kırmızı siyah bir yapıştırıcı

 2. Volkan KÜÇÜK dedi ki:

  geçiçi değilde kalıcı çözümler denyin , kaçak tespit cihazları ile servis veren firmalar var . termal kamera dinleme cihazları kullanarak noktasal kaçak bulma imkanı sunuyorlar .

 3. Sedef günözü dedi ki:

  Aysel hanımın yukarıda söylediği gibi silikon işe yarıyor fakat suyun tamamen kesilmesi gerekiyor çünkü, silikon su ile temas ettiği zaman özelliğini kayıp ediyor asla kurumuyor. o dediğiniz yapıştırıcıyı bilmiyorum onu denemek lazım.

Sayfa başına git