Evdeki Rutubeti engelleme yöntemleri


ev aldınız veya eski bir evde oturuyorsunuz ve bu evi değiştirmek şansınız yok, baş belası bir rutubet söz konusu. Ev alıp bir sürü borca gireceğime rutubeti kesin olarak çözmek istiyorum ve bir miktar param var diyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz.

Öncelikle yapacağımız işlem ev tadilatına girip ciddi bir külfeti olabilir keza bodrum katlarda oluşan rutubeti engellemenin kalıcı farklı bir yolu yoktur.

Sorunun kaynağını bulmalıyız, Bodrum katlarda genellikle rutubet vardır fakat neden olduğunu bulmalıyız, su tesisatın da oluşan bir kaçak dolayısı ile bile evinizde rutubet olabilir. Hatta bu kaçağın sizin dairenizde olmasına bile gerek yok 5 katlı bir binanın en üst katından oluşan sızıntı ile bile bodrum kata rutubet yapabilir! işlemlere başlamadan önce Rutubetin sebebini bulmanız harcayacağınız masrafı çok daha az miktara düşürecektir.

Bodrum Katlarda Rutubet Nedenini bulun

Bodrum kat veya bahçe katında oturuyorsanız, Dairenin büyük bir kısmı büyük ihtimalle toprağa gömük dür ve Rutubetin toprak teması sonucu alma olasılığı yüksektir. Bu gibi durumda yapılacaklar şöyledir.

Çatıdan aşağı inen yağmur sularını kontrol edin, yağmur suları kesinlikle yola akmasına dikkat edin, yağmur suları evinizin etrafını çevreleyen toprağa akıyor ve toprak bunu emiyor ise ilk başta eviniz rutubet yapmasa da zamanla toprağın nemini duvarlar çekecek ve rutubet evinize gelecektir. Bu sebep ile yağmur sularını kesinlikle yola akacak şekilde ayarlayın.

Rutubet için Evinizi Toprak zeminden ayırın

evinizin etrafını saran toprağı 30-40 cm genişliğinde duvar ile temasını taa ki sizin dairenin bittiği noktaya kadar ayırın, evinizin etrafını drenaj boruları ile çevirip üzerini tekrar örtebilirsiniz. Drenaj boruları topraktaki nemi içine hapis edip kanalizasyona gönderecektir dolayısı ile eviniz rutubet yapmayacaktır.

eviniz ile toprağın mesafesini ayırdıktan sonra 1-2 hafta duvarın iyice havalanmasını sağlayın daha sonra kaliteli izolasyon sıvılarını duvara boyar gibi işleyin, bir çok izalasyonucular da bunlar mevcuttur marka vermeyeceğiz, kendiniz boya yapar gibi iyice uygulayın.

Eğer drenaj borusu ve İzalasyon malzemesi alacak durumunuz yoksa veya bu işlemleri uygulayacak bir usta bilmiyorsanız. En kötü çare çatı suyunun akmadığını ve oluşan rutubetin tesisat kaçakları ile olmadığından eminseniz dairenizin etrafını 30-40 cm kadar toprak ile mesafesini açın ne kadar az toprak teması olursa o kadar çok rutubetsiz bir ortam oluşmuş olur.

Etiketler:

Evdeki Rutubeti engelleme yöntemleri Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. paspas dedi ki:

    Evdeki Rutubeti önleme yöntemleri ile ilgili aramalar. evdeki rutubet nasıl önlenir. evde rutubet kokusu nasıl giderilir. duvar rutubet önleyici. duvardaki rutubeti önlemek için ne yapmalı. rutubeti önleyen boya. evde rutubete çözüm. duvar rutubet önleyici ürünler. nem önleme cihazı

  2. Hasan sıyrık dedi ki:

    siz siz olun toprağa gömük daire almayın, sancaktepeden toprağa gömük ters dubleks denilen zıkkımı aldık aşağısı ayrı üstü ayrı bir daire… off anam nerden aldık bunu

Sayfa başına git