Evdeki rutubet kokusu nasıl gider


Nereye gidersek gidelim kendi evimizde rahat ederiz bu yüzden evimizin ferah mis gibi kokmasını ve temiz olmasını isteriz. Ne yazık ki kentsel dönüşüm , artan nüfus ve teknolojinin ilerlemesi ile doğa ortamı azalırken evler de duyulan havasızlık bizi rahatsız edebilir. Tek sorun bunlar değil tabi. Örneğin ; evin eski olması,çatıdan kaynaklanan problemler ya da alt katta oturmak rutubete ve havasızlığa neden olabilir. Rutubetin kötü bir durum olduğunu herkes bilir bu yüzden kiralık ev arayanların listesindeki bir numaralı olmaz kuralı evin rutubetli olmasıdır.

Ev kendine ait olanlar da rutubet gidermek için elinden geleni yapar. Ben de sizlere bir parça olsun yardımda bulabilmek için biraz araştırma yapıp sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle oda oda temizleyelim rutubet sorununu.

odadaki rutubet nasıl önlenir

Bazı evlerde rutubet tek bir oda da olabilir bu yüzden çözüm daha pratiktir. Tek odada olan rutubet sorunu genellikle çatı katında oturanlar da oluyor ve nedeni ne çatıdan kaynaklı su alması. Çatıyı yaptırma durumunuz yoksa odayı günlük olarak kış ayında da olsanız mutlaka havalandırın ve bu odada çocuk uyutmayın. Rutubet  ısı görmeyen alanlarda daha çok olur. Duvarlar ya da tavanda küflenmeler olur. Bu küfler için fısfıslı bir şişeye yarı su yarı çamaşır suyu koyup küflerin üzerine kararmış alana sıkın ve silmeden bekleyin, göreceksiniz ki yarım saat içerisinde tavan ya da duvarlar bembeyaz olacak. Her gün cam açma çözümü dışında banyo ve wc deki havalandırma pencerelerini sürekli açık bırakmak da çözümdür. Kış aylarında ısı az olursa rutubette çok olur. Çamaşırları ev içerisinde kurutmak rutubete davet çıkarmaktır.

evdeki rutubeti önlemenin yolları

Evdeki rutubeti önlemek için soba kurmak da bir çözümdür aslında , soba doğal gaz gibi duvarda terletme yapmaz. Yazın zaten rutubet sorunu azalır ve boya yapılınca da kış gelene kadar tamamen çözüm bulmazsa bir süre de geri gelmez.

Evde bulunan çiçek oranı çoksa nem oranı da artar ve bu da rutubete yol açar. Eviniz ne kadar güneş alır ve ne kadar hava alırsa bir o kadar rutubetten kurtulursunuz.

 

Rutubet Kokusu Nasıl Gider

Rutubet problemini kendi içimizde yaşarken eve birden gelen misafir bizi daha çok üzebilir. İlk olarak rutubet kokusunu önlemek istersek eğer evimizde koku giderici sprey vs ürünler yoksa mutfakta bir kap içerisinde bulaşık deterjanı gibi şeyler kaynatarak koku salmasını sağlayarak evdeki havayı biraz değiştirebiliriz tabi bu geçici çözüm.

Aspiratör yoksa kesinlikle alıp taktırmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git