Evde Tutkal Yapımı


Tutkal bazen gerekli olabiliyor örneğin ; balon ile kapı süsü ya da avize yaparken hanımlar tutkal ihtiyacı duymuştu ve bazıları kendi yapmıştı. Evde tutkal yapmayı bilmeyen hanımlar için bir araştırma yapıp yardımcı olmak istedim. Özellikle küçük bebeği olanlar bazen dışarı çıkamıyor ya da etrafında kırtasiye tarzı satış alanları olmayabiliyor bu gibi durumlar da boş durmak yerine tutkalı da kendiniz yapabilirsiniz.

Evde tutkal yapımı için gerekli malzemeler ; 1 ölçek un,1.5 ölçek su, 1/3 oranında şeker, 1 tatlı kaşığı sirke ve bir yumurta akı. Böylelikle ağır kokulu tutkal yerine organik tutkal yaparak sağlığınızı da riske atmamış olursunuz.

Tutkal yapımı

Sirke haricindeki malzemelerin hepsini sadece suyun yarısını  bir kaba dökerek yavaş yavaş karıştırın. Ardından kıvamı seyreltmek için suyu ilave edin son olarak da sirkeyi ekleyin ve orta ateşte karışımı pişirmeye başlayın. Koyu bir kıvama kavuştuğunda ocaktan alıp soğumasını bekleyin. İşleminiz bitmiştir.

Eğer size az gelirse iki katına çıkarıp aynı işlemi yapabilirsiniz. Tutkal çok az olmuyor ama işiniz çok fazla ise fazlalaştırmak size kalmış.

Bu tutkal ile yapabileceğiniz kapı süsleri,avize yapımı gibi işlemler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Geri dönüşüm,hobi ve uygulamalar sitemizde bolca bulunmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git