Evde Petek Nasıl Temizlenir


Bir çok bayan ev ekonomisi açısından ve daha iyi işçilik çıkartmak için yani mükemmeliyetçilik yüzünden evde ki bir takım işleri kendileri yapmak ister. Bu işlerden biri de petek temizlemedir. Petek temizliği genellikle  sonbahar ayında (kombi çalışacağı zaman) ve ilkbahar aylarında ( kombi kapatılacağı zaman ) yapılır.

Kalorifer Petekleri Nasıl Temizlenir

Petek temizliği için peteği çıkartıp takma gibi zor işlemleri tabii ki eşlerimize ya da bu konuda uzman birilerine bırakırız bahsetmek istediğim temizlik petek üzerindeki demiri çıkarıp sabunlu su ile petek içlerini yıkarken bir yandan da bulabildiğiniz bir çubuk yardımıyla leke kalan yerleri temizleyebilirsiniz. Çubuk üzerine bir parça bez bağlayarak yapacağınız bu temizlik petek çalıştığı zaman zemin ve eşyaların üzerine toz fırlatmasını engeller.

Eğer evinizde yaptığınız temizliğin yetmediğini düşünüyorsanız ve devamlı zeminin tozunu aldığınız halde hala toz kalıntıları tüy topları gibi pislikler var ise bunun nedeni, petek içerisinde tüy gibi kalıntıların birikmesinden olabilir.

Kalorifer Peteği Temizleme Kimyasalları

Peteğpi temizlerken altına girebilecek şekilde leğen gibi bir şey koyarak ya da havlular ile kapatarak işleminizi kolaylaştırabilirsiniz. Eğer petek temizleme de önceden yağ çözücü gibi bir madde sıkıp bekletirseniz çubuk ile temizleme yapmanıza bile gerek kalmayabilir.

Peteğin yüzeyini temizlemek için ise cif kullanabilirsiniz. Petek üzerinde çizik ya da iz varsa petek boyası ile kolayca boyayabilirsiniz. Evimde bulunna bütün petekleri sprey boya ile yeniledim bunun için açtığım yeni konu da ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Konuyu bulmak için emret arayalım kısmına petek yazmanız yeterli.

Bu temizliği illa ki belirli bir zamanda yapmak zorunda değilsiniz petek yaktığınız zaman da yapabilirsiniz. Eğer peteğin havasını almak istiyorsanız bunun için de yapacağınız işlem peteğin kenarındaki delik içerisindeki düğme gibi olan yeri tornavida ile açın ve hava çıktığını duyacaksanız su gelene kadar devam edin ,tamamen su geldiği zaman havası alınmış olur ve işleminiz bitmiş olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git