Evde Petek Havasını Almak


Peteklerin havasını almak evinizde büyük tasarruf sağlar ve evin daha çabuk ısınmasını sağlar. Peteklerin havası alınmazsa yeteri kadar ısınmayan peteklerden tam anlamıyla verim alamazsınız. Dolayısıyla doğalgaz kullanan her evin ihtiyacıdır petek havalarını düzenli almak.

Evde hiç kimsenin yardımı olmadan bir bayan olarak peteklerin havasını alabilirsiniz. Ev ekonominize katkı sağlayacağınız gibi bayan gücünü de göstermiş olursunuz.  Bu arada evin çabuk ısınması için sadece peteklerin havasının alınması yetmeyebilir bu yüzden peteklerin iç ve dış temizliğinin yapılması da gereklidir. Petek temizliği yapmayı düşünüyorsanız tıklayarak petek temizliği hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Peteklerin Havası Alırken Kombi Açık mı Olmalı

Peteklerin havası alınırken kombi açık olursa da olur kapalı olursa da olur bir sorun olmaz . Petek havasının alınması ile kombinin açık kalması arasında bir bağlantı yoktur yani kombi kapalı iken de bu işlemi yapabilirsiniz.

Petek temizliği aşamaları şöyledir;

  • Peteklerin havasının olup olmadığını anlamak için öncelikle peteğin alt ve üst kısımlarını elimizle rahatlıkla kontrol edelim.
  • Petek havasını almak için evinizde varsa pürjör anahtarı ile havasını alabilirsiniz, genellikle peteklerin altında veya üst kısmında kör tıpa şeklinde gözükmektedir, eğer evde pürjör anahtarı yoksa düz tornavida ile de alabilirsiniz.
  • tornavida her evde olduğu için onunla almanız daha kolay olacaktır, düz tornavida ile ile sola doğru çevirerek gevşetin tıslama şeklinde hava çıkacaktır.
  • Petekten iyice su çıkana kadar petek havasını iyice çıkartın, etraf kirlenmemesi için aşağıya leğen veya işe yaramayan bir kova koyun ki eviniz de kirlenmesin.

Kalerifer petekleri için pürjör anahtarı ile hava alma işlemi zorunlu hal alabilir, kalorifer peteği hava alma anahtarı fiyatı çok fazla değildir, 3-5TL bir şeydir.

Petek havası alma ile alakalı video ile anlatımlar da mevcuttur, daha kolay ulaşabilmeniz için biz güzel bir anlatım koyuyoruz. buradan takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git