Ev Temizliği Püf Noktaları


Yaptığımız her işin bir püf noktası vardır ve bunu biliyorsak işimiz hem daha çabuk biter hem daha olumlu sonuç alırız. Ev temizliği püf noktaları da elbet var ve çok çok fazlalar. Size hepsini belirtmek isterdim ama ; çok fazla olduğu için en önemlilerini baz alıp açıklama yapacağım. Pratik ev temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı bu sayfada yer alıyor.

Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle oda oda temizlik yaparsanız işinizden daha iyi sonuç alırsınız , dip temizliği dediğimiz köşe bucak temizlik düşünüyorsanız odayı süpürmekle işe başlayabilirsiniz. Süpürme işi bitince eğer hava güneşliyse halıyı balkona atıp cam silme işine geçelim. Cam silme işleminin püf noktası yeni çıkan mıknatıslı cam silme aparatı ile bir tarafı silerken diğer taraf da pırıl pırıl oluyor . Cam silmek için plastik kısımları süngere cif döküp ovuyoruz ve ardından nemli bez ile duruluyoruz. Cam kısımları bulaşık deterjanı ile temizlemek daha iyi olacaktır. (cif çizebilir)

Camları silme işi bitince cam sil sıkıp kurularsanız camların  parladığını fark edeceksiniz. Cam temizliği de bitince duvar silme işine geçebiliriz. Duvar silmek için beyaz sabun ve su yeterli. Yeni çıkan dikdörtgen şeklindeki mop ile duvar temizli artık çok kolay. Temiz bir başlık takıp (başlığı önceden sabunlayıp duvarı silebilirsiniz. Ardından yer silme başlığını takıp biraz da arap sabunu döküp parkeleri parlatabilirsiniz.

Genel ev temizliği nasıl yapılır

Mutfak genel ev temizliğinin en zor kısmıdır. Yağ çözücü olmadan temizlik çok zor olabiliyor. Yağ çözücü ile avize dahi temizliyorum. Kimyasal maddeler hayatımızı riske atsa da bile bile bunu yapanlar arasında bende varım. Temizlikten emin olmalıyım. Bulaşık makinesine attığımız tabletlerin zararının farkındayım bunun için kendime dur diyebildim ama ; çamaşır suyu , yağ çözücü gibi maddeler hala elimin altında.  Mutfak dolaplarıma yağ çözücü sıkıp bekletirken diğer ev işlerime bakabiliyorum. Örneğin ; masayı toplarken yağlar da eriyip akıyor. Ardından nemli bez ile daha sonra da kuru bez ile silince dolap temizliği bitmiş oluyor. Buzdolabı için sirke tercih ediyorum. Balkon ve tuvalet temizliğinde çamaşır suyu olmazsa temizliği severek yapmıyorum diyebilirim.

Genel ev temizliğinde evde kimsenin olmadığı zamanları tercih etmek de bir püf noktadır aslında. Oğlum babaannesinde iken temizlik hem daha kolay hem de onu zehirlemiyorum kimyasal maddeler ile diye seviniyorum. Oğlum eve dönmeden iyice evi havalandırmaya çalışıyorum. Gıda olarak iyi beslenmediğimizden emin olarak yaşadığımıza göre ne kadar az kimyasal o kadar iyi diyorum.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git