eski eşyaları yenileme yöntemleri


Evimizi evlenirken ya da özel bir günümüz için yenileriz  ya da yeni bir ev alırız içi de dışı da yeni olsun isteriz. Yeni olan her şey zamanla çizilir, dökülür, yırtılır … Kısacası bir şekilde eskirler. Zaten alışveriş yaparken “güle güle kullanın siz değil onlar eskisin” demezler mi bize? 🙂 Eskiyen eşyaları yenilemek için boyamak, yapıştırmak,zımparalamak gibi yöntemler ile eskisinden daha çok beğeneceğimiz şekle sokabiliriz. Zor olduğunu düşünmüyorum. Örneğin ; odasına tv ünitesi almayı engelleyen anne babalarına inat iki kapılı dolabını yan yatırıp kulp, ayak  vs takarak tv ünitesine dönüştüren hamarat bir arkadaş tanıyorum. Yenilemek için yapılacakları kısaca özetleyelim.

eski televizyon sehpasını yenileme

Televizyon sehpasını yenilemek için gerekli işlemler eğer derin çizik ya da vuruk varsa zımparalamak yoksa da direk boyama işlemine geçebilirsiniz. Eşyaları boyamak için yeni çıkan su bazlı boyaları kullanarak yapacağınız işlemi kolaylaştırmak mümkün. Boya elinizdeyse hadi başlayalım. öncelikle boyanmasını istemediğiniz alanları kağıt bant ile kaplayın ardından astar kat için boyanızı sulandırın . Kaba bir miktar boya alıp boyanın yarısından biraz fazla su katın ve karıştırın. Sonrasında astar katı atıp bir gün kurumasını bekleyin. Her kat için bir gün kurutma işlemi gerekli . Diğer kat için suyu az katıp boyama işlemini tamamlayın. Son katlarda sulandırmaya gerek yok. Son olarak stencil ya da dekupaj yapmayacaksanız vernik atabilirsiniz. Üç kat vernik yeterli olacaktır.

eski mobilya tamiri

Mobilya tamiri için marangoz olmak zorunda değilsiniz , bir kaç vida , silikon tabancası ve tornavida ile bir çok şey tamir edebilirsiniz. Aşağıdaki görsellerden fikir edinebilirsiniz. Mobilya tamiri için pürüzlü yüzeyleri öncelikle zımpara yapın ardından boyayın. Yukarıda bulunan masa hem kırık hem de pürüzlü bir yüzeye sahipmiş şimdi ise makyaj aynasına dönüşmüş. Üstünde bulunanlar parçalanmış cd lerden oluşuyor.

Etiketler:

eski eşyaları yenileme yöntemleri Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. Habibe dedi ki:

  En çok yapmayı istediğim şey eski eşyaları yenileyebilmek. Ona da el atmak lazım

 2. Neseirmak birinci dedi ki:

  Cok guzel eşyaları boyayip yepyeni ne guzel

 3. Döndü alarçin dedi ki:

  Harikasınız ellerinize emeğinize sağlık çok güzel olmuş kesinlikle denemek gerekir

 4. Rabia demir dedi ki:

  Ayy super olmuş ellerine kollariza saglik emeginize saglik ihi günlerde kullanın inşaallah.😊

 5. Buse Akçay dedi ki:

  Güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkürler :))

 6. HÜLYANUR KAYA dedi ki:

  ne kadar güzel olmuş ellerine sağlık

 7. HÜLYANUR KAYA dedi ki:

  eski eşyaları değerlendirip yeniden kullanıma sunmak tam bir beceri işi ve bu beceriye de hanımlarımız fazlasıyla sahip.Takdir ediyorum.

 8. Mukadder karasu dedi ki:

  Ellerinize sağlık keşke bende bu kadar sabırlı ve becerikli olsam

Sayfa başına git