El Örgüsü Kız Bebek Hırka Modelleri


Bebeklerin haberini alır almaz bir şeyler örmeye karar veren büyükler hepimiz etrafında vardır elbet mesela benim teyzelerim poşet poşet örgü vermişti oğlum doğduğunda ki bu hediyelerin en güzeli bence. El emeği geçen bu hediyeler hem çok uzun süre dayanıklı olurken çok da kıymetli hatıralar oluveriyor. Oğlum büyüyüp evlendiğinde bende torunuma giydirirken bak bunlar büyük teyzenden derim 🙂

El örgüsü her zaman sevilen bir şeydi ve hala da öyle. Ne yaparlarsa yapsınlar modern dünya moda gibi sözlerle dantel kavramını kaldırmaya çalışırken yün ipten yapılanlara bir şey yapamadılar ne güzel. Önceden annem bir fiskos örtüsü örterdi gelen misafirler için muhabbet başlığı oluverirdi.

El örgüsü bebek hırkası için aşağıdaki görsellerden fikir edinebilirsiniz. Kış aylarının gelmesiyle hırkalar,yelekler çok sevilir oldu. Sıcacık odada otururken bir şeyler örmek en güzel hobi olmalı (bu konularda çok beceriksizim ) Keşke ben de yünden bir sürü şey yapabilsem ama sanmıyorum.

Örneğin pembe hırka 1 yaşa kadar giyilebilir ve 3.5  numara şişle örülmüş. ölçüleri ; 24 ilmek-36 sıra=10 cm eğer siz daha büyük yapacaksanız kendinize göre büyütün. 74 (78) ilmek atın.4 sıra haraşo örün. Sıra başında 8 ilmeği kenar bantı için haraşo örün.
Sonraki 7(9) ilmek düz,şişe 1 iplik dola,4 ilmek haraşo,şişe bir iplik dola.6 (8) ilmek düz,şişe 1 iplik dola,4 haraşo,şişe 1 ilmek dola,16(18) ilmek düz,şişe 1 iplik dola,4 ilmek haraşo,şişe 1 iplik dola,6(8) ilmek düz,şişe 1 iplik dola,4 haraşo ör,şişe 1 iplik dola,7(9) ilmek düz,kalan 8 ilmeği yine kenar bantı için haraşo örün. Sonraki sıralarda örgünün ön yüzünden (arttırma yaptığımız yerlerden) 20 sıra 1 er ilmek arttırın. Örgü boyu baştan itibaren 14 cm-50 sıra olduğunda arttırma işlemi tamamlanacak şişte 242(252) ilmek olacak.
Önleri ve arka ilmekleri beklemeye alıp önce kolları örün.(52(54) ilmek)
Beklemede olan ön ve arka ilmeklerini şişe alın 138(144) ilmek olacak.
Örgü boyu 15 cm-54 sıra(16 cm 56 sıra) olunca bitirin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git