duvara taş deseni boyama


Duvarda taş desen görüntüsü uzun yıllardır çok seviliyor ve asla demode olmadı. Tv arkasına en çok sevilen işlem olan taş desen görünümü verme işlemi önceden çok zordu şimdi ise ; stencil ile çok kolay. Ben balkon duvarıma alçıdan taş desen görünümü yapmıştım ama ; çok uğraştım . Görüntü çok güzel ve bir seneden beri balkonum açık olmasına rağmen hiç bir şey olmadı ! (dolu yağdı,kar yağdı, yağmurlar …) Stencil ile işlem daha da kolaylaştı bu yüzden stencil ile yapmanızı tavsiye ederim.

taş duvar deseni nasıl yapılır

Taş duvar deseni için gerekli malzemeler ; taş desenli stencil, eğer alçı ile yapacaksanız saten alçı ve su , boyama yapacaksanız su bazlı boya , parmak rulo yeterli. Alçıdan yapacaklar arkadaşlar alçınız hemen kuruyan türü ise acele etmelisiniz. Alçıyı sulandırmadan stencil kağıdı yapıştırıp alçıyı hazırlayın ve hemen işleme geçin (stencil ile yapılanda alçı hemen kuruyan olmasa çok daha iyi olur ) yanınızda bir yardımcı arkadaş olursa çok daha kolay olur. Kağıt üzerine alçıyı elinizle fırlatarak yayın ve stencili kaldırın böylelikle işleme devam edin.

Daha sonra alçı kuruyunca boyama işlemine geçebilirsiniz. Alçı hemen kuruyan alçı ise bir öneri daha yapmak istiyorum alçıyı az az su döküp harç yaparsanız daha rahat ilerleyebilirsiniz.

duvara tuğla deseni nasıl yapılır

Yukarıda anlatmış olduğum gibi şablon alarak işlemi yapabilirsiniz. Eğer elinizde şablon yoksa ve almak sizin için zor ise benim yaptığım gibi yapabilirsiniz. Ben metre ve kağıt bant yardımıyla taş deseni kendim yaptım. Uğraş olarak fazla emek harcadım ama ; görünüm olarak gerçekçi ve kaliteli duruyordu.  Öncelikle gerekli malzemeler ; saten ve hemen kurumayan alçı, su, fırça , boya, metre ya da mezura, kağıt bant  ve kalem. Öncelikle ölçü alıp kalem ile düz çizgiler çektim aralarını on beş cm bıraktım . Ardından taş deseni için 40 cm ölçüp dikdörtgen haline getirdim yine kalemle Tüm duvarı böyle kalem ve metre ile ölçüp çizdim. Ardından kağıt bandı çizgilere yapıştırdım ve alçıyı hazırlayıp duvara elimle fırlatıp attım. Kurumaya başlayınca da bantları çıkardım. Son olarak da alçı üzerini boyadım.

 

Etiketler:

duvara taş deseni boyama Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Mukadder karasu dedi ki:

    Gerçekten çok emek vermişsiniz ve harika olmuş. Ellerinize sağlık.

  2. HÜLYANUR KAYA dedi ki:

    Yaaa ben neden bu kadar yetenekli değilim.Bayıldım

Sayfa başına git