Doğalgaz faturasını Düşürme Taktikleri


Ülkemizin ekonomik burama düştüğü bu günlerde özellikle dar gelirli kişilerin, kış aylarında baş belası olan Doğalgaz faturalarında nasıl tasarruf sağlanacağı konularına değineceğiz. vereceğimiz bu doğalgaz faturasını düşürme taktikleri ile belkide %30 tasarruf etmek mümkün fakat eviniz eski ve izolasyon konusunda zayıf ise ciddi tadilat ücretleri çıkabilir, baştan söylemesi..

Doğal gaz faturalarının en büyük nedeni izolasyon!

iyi izole edilmemiş bir evde oturuyorsanız evinizi ısıtmak için en az %30 fazla fatura ödediğinizden emin olun, eğer kiracı olarak böyle bir evde oturuyorsanız, ev sahibinize bu durumu bildirin, gerekiyorsa daha iyi izole edilmiş yeni evlere geçin, keza evi baştan sona izole etmek ciddi bir masraf alacağı için ev sahipleri bu konuda yatırım yapmak istemeyebilirler.

iyi izole edilmiş evde olması gerekenler

eğer yeni bir ev kiralayacak veye satın alacaksınız, bu özellikleri barındıran evleri tercih etmenizde yarar var, keza iyi izole edilmiş bir ev uzun yıllar size hizmet edecektir. maddeler halinde sıralamak gerekirse iyi izole edilmiş evler şöyle olacaktır.

 • Temel kısmı bohçalama sistemi denilen izole malzemeler ile yalıtılmış, zemin üzerine kurulması gerekir.
 • bodrum kat daireler toprakla temas halinde olsun olmasın, su geçirmez malzemeler ve drenaj sistemi uygulanmış daireler olmalı.
 • Bodrum kat daire olarak kullanılmıyor, sığınak veya depo olarak kullanılıyor ise dairenin alt tarafına strafor döşenmeli hatta strafor dan evvel kara sıva atılarak iyice pekiştirilmeli.
 • Binanın dış cephesine minimum 4 cm olmak kaidesi ile strafor döşenmeli strafor iyi işçilik ile işlenmeli aksi halde su geçirecektir.
 • kat aralarında ki şapların altına 1 veya 2 cm lik Sert srtafor döşenmeli, bu hem ses hemde ısı transferini engelleyecektir.
 • kalın, hava akışını engelleyen camlar kullanılmalı
 • Çatı katlarına izocam serilmeli veya yine şap atılarak arasına 1-2 cm strafor döşenmeli.

  10 dairelik standart bir binada A dan Z ye bu işlemler maksimum 30 bin civarındadır, yapılacak bu masraflar sayesinde bina ömrü boyunca %30’un üzerinde tassarruf sağlayacağınızı unutmayın.

Daire  İç izolasyon ve tasarruflu kullanım Taktikleri

doğalgaz faturanızın fazla gelmesindeki nedenler içinde %10 ila %20 civarında kombi ve tesisat kullanım hataları ve kalitesiz malzemelerden kaynaklıdır, ne kadar bilinçli kullanırsak kesemize o kadar faydası olacaktır.

 • kombi ve Tesisat bakımınızı düzenli olarak yaptırın, özellikle 3 yılda bir tesisat temizliğinizi yaparsanız ciddi tasarruf sağlayacaksınız. peteklerinizi siz kendiniz de evinizde rahatlıkla temizleyebilirsiniz. özellikle petek başı şu kadar paraya temizliyoruz diyerek size hizmet sunduğunu söyleyen kişilere inanmayın.. hatta bu yöntem çoğu zaman eski metal tesisatlarına uygulandığı zaman, petekler içine salınan ilaçlı suyun verdiği zararlar nedeni ile tesisatınızı komple değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. ilerleyen günlerde sitemizde petekleri evde nasıl temizlemesini yapacağınızı anlatacağız.
 • peteklerin arkasına iletken maddeler koyun, ısıyı önce duvara, sonra odaya değil de önce iletkene sonra odalara versin.
 • peteklerin önüne eşya koymayın, boşuna eşyaları ısıtmış olursunuz.
 • peteklerin içini temizlemenin yanında petek aralarını da temizleyin.
 • peteklerin havasını alın.

Kısık ve Sürekli Aynı Ayarda kombinizi yakın!

Kombiyi kesinlikle sürekli derecesini arttırıp, düşürmeyin. Bu kötü bir tasarruf yöntemidir. Dış soğukluğa bağlı olarak tek bir ayar yaptıktan sonra günlerce aynı ayarda kombinin açık kalmasını sağlayın, sürekli açılıp kapanınca kombi ev soğuk olduğunda evi ısıtmaya çalışırken çok fazla enerji harcayacaktır.

Kullanmadığınız odaları kapatın, bir oda günlük 3TL civarı ısınmaktadır, aylık listeleme yaptığınızda ciddi bir miktar olmaktadır, o yüzden kullanmadığınız odaları kapatın.

Salon gibi sık kullandığınız bölümlere oda  termostatı takın, kombi yeterince ısınan odaya gereksiz yüklenme yapmayacaktır. Buda fazladan harcadığınız enerjiyi kazandıracaktır. oda termosları 50 ila 150Tl arasında kalitesine ve yaptığı işleve göre değişmektedir.

cam gibi oda havalandırma işlemlerinizi günün belli saatlerine yayın, gereksiz harcamalardan kurtulun.

Yukarıda belirttiğimiz taktiklere ek olarak tassarruf sağlayacağınız yeni yöntemlere ulaşmamız halinde buradan size yazacağız. Doğalgaz faturanızın tassarruflu olması dileğiyle..

Etiketler:

Doğalgaz faturasını Düşürme Taktikleri Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Osman Yaprak dedi ki:

  biraz dağınık anlatışmış, fakat gerçek anlamda bu işi bilen bir kişinin yazdığı çok açık.
  biraz daha zorlarsa baya kapsamlı bir yazı olcakmış. teşekkürler paspas

 2. sdcgltsry190586 dedi ki:

  sen elektrik su doğalgaz cep telefonu faturasını okumadan ödüyorsun galiba kaç türlü haraç kesiyor…

Sayfa başına git