Dikiş Kutusu Boyama


🖻 Resim Galerisi için Buraya Tıklayın

Dikiş kutusu dikiş bilsek de bilmesek de her evde bulunan bir ihtiyaç olduğu için özellikle orta yaşta bayanlara hediye olarak götürmeyi tercih ediyorum. Kullanırken sizi anması hatırlaması yeterli bence. Dikiş kutusunu ahşap ve boyanmamış şekilde alıp boyamak ya da daha önceden var ise yenilemek isterseniz diye bu sayfayı dikiş kutusu boyama işlemi için düzenlemek istedim.

Ahşap Dikiş Kutusu Boyama

Yeni çıkan su bazlı boyalar ile cam dahil her şey boyanabiliyor artık bu yüzden de bu tarz boyaları daha çok tercih ediyorum eğer elinizde boyayacağınız ürüne göre hazır da boya var ise de sadece fikir amaçlı olarak da okuyabilirsiniz.

Dikiş kutusu boyamak için ahşap kutuyu boyamak için öncelikle boyaya astar kat atarak başlamalısınız. Astar kat için ise boyadan bir miktar alıp 3/2 oranında sulandırmalısınız. Bir gün kurumasını bekledikten sonra ikinci kata geçmelisiniz. İkinci katta 3/1 oranında sulandırıp diğer katlar için sulandırma yapmadan işleme geçebilirsiniz. Boyanız yeni çıkan su bazlı boyalardan ise bu açıklama her zaman geçerli eğer direk ahşap boyası aldıysanız astar kat sulandırıp diğer katlarda sulandırmadan boyamalısınız.

Dilerseniz kutuya dekupaj ya da stencil gibi işlemler yaparak daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Dekupaj işlemi için ;  Dekupaj tutkalını hızlı bir şekilde her yerine gelecek şekilde fırça ile sürüyoruz.
Kağıdı ayarladıktan sonra yavaş yavaş yapıştırıyoruz ve plastik bir spatula ile sertçe bastırarak fazla tutkalı dışarı taşırıyoruz ve kabarcık kalmamasını sağlıyoruz.
Dekupajı ne kadar sağlam yaparsanız o kadar da ömrü uzar sonrasında kalan tutkalı bez ile silip üzerini de silmeyi unutmuyoruz sonrasında tutkalın kurumasını bekliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git