demir döküm tencereyi doğru şekilde Temizleme

demir döküm tencereyi doğru şekilde Temizleme
6 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 349 kez okundu.

ev hanımlarının çilesidir, lezzetli bir yemek sonunda bulaşıkları iyi bir şekilde temizlemek. Eğer bu işleri yapacak bir robotunuz yoksa iş size kalmış demektir. En zor bulaşık temizliklerinden biri de demir döküm tencereleri temizlemektir. Peki demir döküm tencereyi doğru şekilde Temizleme yöntemini size söylersek işiniz kolay olmaz mı?

Demir döküm tencere yemeğe eşit şekilde ısıtması ve ocak yada fırında kullanılabilmesi açısından, pişirme için en iyi yüzeylerden biridir. insanlar arasında demir tencerenin temizliğinin zor olduğu bilinir. Zor  bir malzemeden yapıldığı için normal tencerelere göre temizlik biraz daha uğraş gerektirmektedir. Püf noktalarını bilirsek tencereyi temiz tutmak çok kolaydır.

Demir döküm tencere temizliği için gerekli malzemeler

Zeytinyağı
Bulaşık makinesi
çok az bulaşık deterjanı

BUNA BAKTINIZ MI?  stor perde temizliği nasıl yapılmalı

tencereyi bulaşık makinesine koymadan önce, sabunlu su ile yıkayarak başlayın ve iyice kurutun. Zeytinyağına batırılmış bir bez ile tencerenin dış yüzeyini güzelce ovun. Yüksek ısıdaki bir fırında 1 saat boyunca ters çevirerek ısıtın, fırını kapatın ve demirdöküm tencerenin soğumasını bekleyin. Böylelikle 3 ayda bir bu işlemi uygulamanız durumunda Demirdöküm tencereniz uzun ömürlü ve tertemiz bir şekilde kullanacaksınız. Bu küçük püf noktası işinize yarayacak. Peki her kullanım sonunda daha temiz bir tencere için ne yapılmalı?

Demirdöküm tencere Kullanım sonrası Düzenli temizleme

Bulaşık makinesine koymadan önce sert bir fırça ile çok az bulaşık deterjanı ile fırçaladıktan sonra, ıslatmadan bulaşık makinesine koyunuz. Bulaşık makinesinden çıktıktan sonra temiz bir kağıt havlu ile iç yüzeyine birkaç damla zeytinyağı sürün, dolaba kaldırırken ağzına bir kağıt tabak veya kağıt havlu koyarak saklayın. Yıllar boyunca bu bakım ile demirdöküm tencerenize birşey olmadan saklayabilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çamaşır Suyunun Sarı Lekesi Nasıl Çıkar

unutmayın demirdöküm tencereyi fırçaladıktan sonra asla ıslatmayın.

Bir önceki yazımız olan Aspiratör Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git