Dekupaj uygulaması hakkında bilinmesi gerekenler

Dekupaj uygulaması hakkında bilinmesi gerekenler
14 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 621 kez okundu.

Bu yazımızda sizlere dekupaj hakkında bilinmesi gerekenler ve Dekupaj uygulaması yaparken seçeceğiniz kağıt, uygulama şekli vb. Konulara yüzeysel anlatımlar ile bahsedeceğiz. Bu uygulamanın mantığı 90 yıllarda çocukluğunu yaşamış olan kişiler bilirler ( şuan da böyle çikletler var mı bilmiyorum) aldıkları çeşitli çikletlerin üzerinde sevdikleri çizgi film kahramanlarının ve figürlerinin bulunduğu çikleti çevreleyen kağıtlar bulunurdu çocuklar bunları ıslatarak vücutlarının çeşitli yerlerine yapıştırıp desenin vücuduna geçmesini sağlar, dövme yaptığını düşünürdü buna benzer şekilde cama, masaya, Demir’e, tahtaya ve bir çok noktaya rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir sistemdir.

dekupaj nedir?

özel bir tutkal vasıtası ile, kağıt vb. desenleri yapıştırma fiili ile demir, tahta, ahşap, beton, mermer gibi zeminlere transfer işlemine dekupaj denilmektedir. özellikle cam, ahşap ve metal üzerine işlenen desenler ile uygulayıcısına harikalar yarattığı hissi vermektedir. Geri dönüşüm için harika bir değişim aracıdır, elinizdeki işe yaramadığını düşündüğünüz bir çok ürüne uyguladıktan sonra favori eşyanız haline gelebilir. El emeği göz nurudur.

BUNA BAKTINIZ MI?  Duşakabini Folyo İle Kaplama İşlemi

Son dönemlerde moda olan dekupaj işlemini bayanlar aklınıza gelebilecek her alanda kullanır oldu. Zigon sehpalarda hatta ve hatta çaydanlık üzerinde bile gördüm 🙂 İşlem çok basit ve sonucu mükemmel olduğu için hamarat hanımlar durmaz tabii.

dekupaj nasıl yapılır?

transfer uygulamasının yapılacağı zemin oldukça düz ve pürüzsüz olması gerekmektedir, dekupaj tutkalı ve bilindik yerlerden alınmış kağıtlarını uygulamak istediğimiz yere göre ayarlayalım. Önemli! boyutunu ayarladığımız kağıtları tutkalladıktan sonra dekupaj kağıdı ve uygulanan cisim arasında hava kabarcığı olmamasına dikkat edelim, aksi halde transfer uygulaması güzel gözükmeyecektir.yapışma işlemi tamamlandıktan sonra 15dk kadar dekupaj’ın kurumasını bekleyiniz. iyice kuruduktan sonra bir kaç defa daha fırça ile uygulayınız.

önemli uyarı! dekupaj ürünleri kimyasal ürünlerdir sağlığa zarar veren; kansorejen ürünler olma olasılığı yüksektir. Bu sebeple uygulama yaptığınız eşyalarınız, gıda ürünleri ise örneğin ahşap tepsi  üzerine dekupaj işlemi yaptıysanız bunun üzerinde meyve doğrama vs gibi işlemler yapmayınız, sağlığınıza zarar verebilir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Eski Sehpayı Deri İle Kaplama İşlemi

bilhassa peçete уаpıştırılmаsı іle oluşturulan okunuşu insanoğlunun harikalar уaratmasını elde еdеn teknik. Evindeki Hobi marketlerden  alınmış bоzuk pencere baharat tаkımımı çok mi yenilerim diуe düşünürken bir  yаndаn da webіn nimetlerinden fаydаlаnırken öğrenmek çok kolay…  Yapımı оldukça sırаdаn inсe detаylаrı keѕmeyі başarabilеn her іnsаnın bunu uğrаşı edinmesi mümkündür.

dekupaj malzemeleri nasıl olmalı? Nelere dikkat edilmeli

  • en önemlisi sağlığa zararlı ürünler kullanmadığına emin olduğunuz kaliteli ürünler kullanmalısınız.
  • uygulama yapacağınız zemin düz ve pürüzsüz olmasına dikkat edin.
  • uygulama yaptığınız materyal ile zemin arasında hava kabarcıkları girmemesine dikkat etmelisiniz.
  • tranfer uygulamasını yaparken sabırlı olmalısınız, ürünlerin üzerine işlemesini yaparken iyice kurumasını beklemelisiniz.

konu zamanla güncellenerek sitemizde anlattığımız dekupaj tekniklerini ve uygulamalarını anlatacağız iyi günlerde kalın.

BUNA BAKTINIZ MI?  Eski Kottan Yelek Yapımı

dekupaj ile alakalı olan yazımıza Güncelleme:

Tepsiye Dekupaj Yapımı 

Tepsiye Dekupaj Yapımı başlıklı konumuzda, ahşap bir tepsiye sihirli parmaklar ile nasıl transfer uygulaması yapacağınızı anlatmaya çalıştık.  Dekupaj tepsi desenleri için aşağıda bulunan görseller sizlere örnek olabilir. Eğer yeni bir tepsiyle bu işlemi yapmak isteseniz tepsinizi tahta seçmeniz daha iyi sonuca ulaştıracaktır.

paslı tepsiye transfer işlemi Paslı ve kullanılmayan bir tepsinin dekupaj uygulama işlemi ile nasıl baş köşenize koyup çıkarmayacağınız bir ürün haline getirilceği ile alakalı konumuzu takip edebilirsiniz. Sitemizde transfer uygulaması ile ilgili çeşitli yazılar bulunmaktadır arama butonuna bakarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

sitemizde konu içeriği dışında birden fazla dekupaj uygulamasının anlatımı bulunmaktadır.

Bu kategorimizde ki Bir önceki yazımız Portmanto Nasıl Boyanır Resimli Anlatım başlıklı makalemizde portmanto boyama, portmanto nasıl boyamalı ve portmanto yenileme hakkında genel bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Dekupaj uygulaması hakkında bilinmesi gerekenler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. dekupaj tahtası dedi ki:

    Eskiden belki zor du fakat şimdi evinde renkli yazıcısı olan hatta renkli bile olmasa olur güzel bir yazıcısı olan kişiler rahatlıkla dekupaj yapabilir teşekkürler harika bir yazı olmuş.

Sayfa başına git