Çok basit evde Organik bulaşık deterjanı yapımı


İnsanın kaybettiğinde üzüleceği ve bir daha kolay kolay eski haline gelmeyecek tek şeyi sağlık. Hayatımıza giren sanayi ürünleri yüzünden sağlığımızı kaybediyoruz. Daha sağlıklı bir bulaşık temizliği yapmak için sizlere evde basitçe hazırlanacak bulaşık sabunu tarihi vermeye çalışacağız.

Evde yapacağınız bulaşık sabunu ile boş zamanınızı değerlendirmenin yanında sağlıklı bir ürün çıkarmış oluyoruz. Unutmayın evde yaptığınız bulaşık sabunu sanayi üretimlerinden 40 kat daha iyidir. Hem kendi yaptığınız ürünlerden daha iyi ne olabilir ki.. Şimdi bulaşık sabununun tarifine başlayalım.

Püf noktası: Bulaşık sabununa kokusunu veren esans yağıdır bu sebeple sevdiğiniz lavanta, limon ve hoşunuza ne gidiyorsa onu kullanabilirsiniz.

Organik bulaşık deterjanı kendiniz yapmak için malzemeler:

  • 100 gram Rendelenmiş veya lapa lapa organik ev sabunu
  • Soda kristalleri
  • 20ml Esans yağı
  • 2 litre Beyaz sirke

Sabun yapımı için malzemeler ve yapılışı

  • kostik soda
  • 120ml zeytin yağı
  • 30ml saf su

Sabunun yapılışı; Öncelikle kostik soda kullanımı olacağı için çok dikkatli olmalısınız. Sabun yapımına başlamadan önce sabun yapacağınız odayı güzelce havalandırın. Hatta daha güvenli olması için çalışırken de açık bırakabilirsiniz. Cam bir kaseye kavanoz da olur kostik soda ve saf suyu atıp karıştırın, bu karışımın sağa sola sıçramasını engelleyecek şekilde çalışın. Soğuması için bir kenara koyun. Duman falan çıkarsa korkmayın çok normal bir durum.

Ocağın üzerine zeytin yağını bir tencereye koyup ısıtmaya başlayın, çok fazla kaynatmadan takribi 40-45 derece yeterli olacaktır. Zeytin yağını daha önce karıştırdığınız kostik sodalı kaba aktarın iyice karıştırın. Güzel kokmasını istiyorsanız esans yağı da ekleyerek kokulu olmasını sağlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz kalıbı bir kaba aktarın bulaşık deterjanı olarak kullanacağımız için öyle şekilli bir kalıp olmasına çokta gerek yok. Nemi daha iyi emsin diye üzerine gazete veya havlu da koyabilirsiniz. 24 saat kadar kabın içinde kalması durumunda harika bir sabun elde etmiş olacaksınız.

Evde bulaşık deterjanı hazırlamak için tarif

Beyaz sirkeyi mikrodalgada zarar görmeyecek, kaynatmak için bir kaba dökün. Fırın yoksa ocak üzerinde de yapabilirsiniz. Beyaz sirke sıcak olduğunda, 100 g rendelenmiş veya kesilmiş evde yaptığınız organik sabunu dökün ve karıştırın.

Daha iyi bir çözülme için, karıştırmaya devam ederken evde yaptığınız organik sabunu azar azar dökün. Sıvı, homojen bir kıvam elde edildiğinde, bir bardak soda kristalinin nemlendirici ve seçtiğiniz bir kaç damla esans yağı ekleyin. Geriye kalan tek şey hepsini bir kullanılmış bulaşık deterjanı şişesine dökmek ve günlük kullanım için kullanmaktır.

Önemli uyarı: Kostik soda kullanımı için dikkat edin, gözlerinize ve ellerinize bulaştırmayın. Çalışma yaptığınız odayı da iyice havalandırın ki sorun çıkmasın.

Etiketler:

Çok basit evde Organik bulaşık deterjanı yapımı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. nantesli44 dedi ki:

    Çok güzel ve kolay bulaşık deterjanı yapacağım malzemeleri de o kadar basit ki neredeyse her evde var tarifi için teşekkürler

Sayfa başına git