Çocuklarla evde oynanacak oyunlar


🖻 Resim Galerisi için Buraya Tıklayın

Eskiden sokaklar cıvıl cıvıldı çocuk sesleri ile dolar taşardı şimdi çocuklarımız dışarı çıkmak istemiyor ya da biz izin vermiyoruz. Dışarısı tehlikeli dışarısı güvenliksiz olunca evde telefona tablete dalmasınlar diye oyuncaklar alıyoruz fakat ; on beş dakika sonra sıkılıyorlar. Merak etmeyin herkesin sorunu aynı bir oyun en fazla yarım saat sürüyor bu yüzden de başka oyunlar türetmeye çalışıyoruz. Kendim için de çok yararlı olabilecek bir araştırma yapıp çocuklarla evde oynanacak oyunlar buldum.

3-4 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar

Oyuncakların üzerinde yaş ibaresi görürsünüz buna göre de seçim yaparsınız ben de bu yüzden yaşa göre oyun çeşitleri yazmak istedim. Örneğin ; 3 4 yaş için eğitici etkinliklerin başında makarna boyama geliyor bence. Rengarenk boyalar ile evladınıza kırmızı boyayı uzatır mısın şeklinde ricada bulunarak renkleri öğretebilirsiniz. Dışarıdan çeşit çeşit yapraklar toplayarak bu hangi ağacından yaprağı olabilir diye sorarak tahmin etmesini sağlayarak merak duygusunu geliştirin. Evladınızla en güzel oynayacağınız oyunlardan biri de ev işlerinde size yardım etmesidir. Bu her çocuğun hoşuna gider ve sorumluluk kazandırır.

Odasına dekor amaçlı süsler yapabilirsiniz.

2 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar

İki yaş çocukları ile oynanabilecek oyunlarda daha çok müzik olmalı bence. Örneğin ; fış fış kayıkçı,tel sarar kızın tel sarar,kutu kutu pense gibi onun hoşuna gidecek şekilde oyunlar ile onu eğlendirmek mümkün. Eğitici olması için renkli halkalar , küpler ya da bul tak gibi oyuncaklardan almanız yeterli.

5 yaş evde yapılabilecek faaliyetler

Çocuğumuz büyüdükçe oynadığı oyunlar da oyuncaklar da değiştiği gibi ilgi alanları da değişip genişler. Oyun hamurları ve boyamalar zor zamanların kurtarıcısı bu yaş çocuklar için. Zamanınız yokken önüne boyama kitabı koyup kaçabilir iken zamanımız varsa da beraber pasta yapabilirsiniz (benim oğlum süslemesini çok seviyor ) patates baskı,karton ve el işi kağıdı ile ev, hayvan figürleri yapabilirsiniz. Ben oğlumla kalemlik yapmıştım mesela .

Patates baskı için patatesi ikiye bölüp oyarak şekil verin ve sulu boya ile boyadıktan sonra da kağıda bastırın. Önüne bir sürü kürdan koyup bunlarla şekil oluştur deyin mesela üçgeni kareyi anlatın . Kartondan el kuklası yapıp konuşturun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git