Çikolata Kavanozundan Baharatlık Yapımı


Kahvaltı yapmayan çocuk sorunu her evde bulunur bu yüzden kahvaltılık çikolatalar da dolapta bir yere iliştirilir. Bazen biz anneler de dayanamayıp kaşık kaşık yeriz. Kavanoz ile aldığımız çikolatalar bitince de kavanozları bir ara kullanırım deyip kenara kaldırırız. İşte şimdi kavanozları kullanma zamanı. Dilerseniz baharatlık, dilerseniz toka kutusu yapın neye ihtiyacınız olduğuna göre durum değişebilir.

 çikolata kavanozu boyama

Boyama işlemini çok seviyorum yaz kış fark etmeksizin boş zamanımı boya yaparak değerlendiriyorum. (yoga yapmış kadar oluyorum ) Sonuç olarak güzel şeyler üretmek ve evi süslemek her bayanın sevdiği bir hobidir. Kavanoz boyama işlemi için gerekli malzemeler ; yeni çıkan su bazlı boyaları her zaman tavsiye ediyorum (rich,cadence) bu tarz ürünler varsa korkmadan kullanabilirsiniz. Tiner, fırça dilerseniz de dekupaj kağıdı ve tutkalı. Dekupaj kağıdını çıktı olarak alabilirsiniz.

Boyama işlemi ; öncelikle boyanmasını istemediğiniz alanları bant ile kapatarak işleme başlayabilirsiniz. Astar kat atıp bir gün bekleyin ve astar kat için boyayı 3/2 oranında sulandırın ardından ikinci kata geçin boyayı 3/1 oranında sulandırın ve tekrar kurumasını bekleyin. diğer katlar için boyayı sulandırmaya gerek yok.

Boya işleminiz bitince dikkatli kullanıma özen gösterin ve elde yıkama yapın.

çikolata kavanozu süsleme

Kavanoz süsleme kısmı en eğlenceli kısım, kapağını ayrı renk boyayabilirsiniz. Kurdele ile süsleyebilirsiniz. Stencil ya da dekupaj yapabilirsiniz. Dekupaj işlemi ;dekupaj tutkalını hızlı bir şekilde her yerine gelecek şekilde fırça ile sürüyoruz.
Kağıdı ayarladıktan sonra yavaş yavaş yapıştırıyoruz ve plastik bir spatula ile sertçe bastırarak fazla tutkalı dışarı taşırıyoruz ve kabarcık kalmamasını sağlıyoruz.
Dekupajı ne kadar sağlam yaparsanız o kadar da ömrü uzar sonrasında kalan tutkalı bez ile silip üzerini de silmeyi unutmuyoruz sonrasında tutkalın kurumasını bekliyoruz.
Resmin üzerinden iki kez dekupaj tutkalı ile geçmemi gerekiyor yoksa vernik tutmayacaktır.

 

Etiketler:

Çikolata Kavanozundan Baharatlık Yapımı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Neseirmak birinci dedi ki:

    Evdeki kavonozlari degerlendirmek lazim desene

  2. Mukadder karasu dedi ki:

    Altın yaldızlı olan kavanozlar çok güzel olmuş salonda bile dekor olarak kullanılabilir. Uzun olan süt şişesi sanırım. ❤

Sayfa başına git