Çatlayan Mutfak Tezgahına Ne Yapılmalı


Mutfak bayanlar için çok önemlidir nedeni ise ; günün birkaç saatini mutfakta geçiririz, yemekler yaparız, servisler hazırlarız. Mutfak dolabı seçimi bu yüzden bizim için çok önemlidir. Özenip beğenip aldığımız mutfakta bir hasar oluştu mu çok üzülürüz elbette ve tamir için araştırmalar yaparız. Bu nedenle bu konu da çatlayan mutfak tezgahı tamiri hakkında bilgi vereceğiz. Bu araştırmalara yardımcı olabilmek için sizlere öneriler sunmak istedim.

Çatlayan Mutfak Tezgahı Tamiri

Tezgahın mermer ve çatladı ise bir kaç yöntem deneyebilirsiniz öncelikle; Derz dolgusunu çok katı olmayacak şekilde kullanın. Parmağınızla çatlamış yere doldurun,kuru bezle fazlalığını temizleyip kurutun.

Diğer öneri ise; inşaat mazereti satan yerden akemi yani mermer yapıştırıcı alın çalan arasını iyice temizleyin ıslak olmasın sana o malzemeyi sürün bırakın kurusu sonra kolonya ile silin sizi bayağı idare eder.

Akemi çabuk kuruyan bir malzeme olduğu için donabilir bu yüzden ıspatulayla çabuk yedirin zımpara ile pürüzleri temizleyin. Tezgah değişimi düşünürseniz.

İşte sizler için En ideal tezgah modelleri avantaj ve dezavantajları;

1. Granit tezgahlar
Mutfak tezgahınızı yenilerken düşündüğünüz en son şey para ise tezgah malzemesi olarak graniti tercih edebilirsiniz. Mutfağa şık bir hava veren bu malzeme en mütevazı mutfakları bile güzel bir görünüme kavuşturur. Avantaj: Isıyı izole eder, hoş renk seçenekleri bulunur, uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Dezavantaj: Çok pahalıdır, cila işlemi periyodik olarak yapılmalıdır. Leke tutar ve çatlayabilir.

2. İşlenmiş taş tezgahlar
İşlenmiş taş malzeme, kuvars parçacıklarının bir araya gelmesiyle oluşturulur. Granitten daha geniş renk seçenekleri bulunan bu malzeme sızdırmaz yüzeye ve çizilmeye karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Doğal taş ile yapılan yıllık cila işleminin dışında bakımı oldukça kolaydır. Avantaj: Leke ve aside karşı dayanıklıdır. Bakımı kolaydır. Dezavantaj: Pahalıdır.

3. Sert yüzey tezgahlar
Adından da anlaşılacağı gibi sert yüzeyli tezgahlar sağlamdır ve yüzeyinde oluşabilecek çizikler zımparalanarak düzeltilebilir. Bu tip tezgahlar Avonite ve Dupont Corian gibi firmalardan siparişiniz doğrultusunda ısmarlanabilir.
Avantaj: Renk ve desen çeşitleri mevcut. Tek parçadır (ek yeri yok) ve lekelere karşı dayanıklı. Dezavantaj: Yüzeye zarar verebilecek sıcak tencere ve lekelere karşı zayıftır; göreceli olarak pahalıdır.

4. Seramik fayans tezgahlar
Seramik fayans, dayanıklı ve temizlenmesi kolay bir malzemedir. Ucuz olması sebebiyle ortalama bir ev için gerçekten iyi bir seçim olabilir. Avantaj: Üzerine sıcak tencere koyabilirsiniz. Temizlemesi kolaydır. Fiyat, renk, doku ve tasarım seçenekleri geniştir. Dezavantaj: Tezgah tek parça değildir, fayanslar kolay çizilebilir ya da çatlayabilir, dolgu kısımları zamanla lekeli görünür, ısmarlama fayanslar oldukça pahalıdır.

5. Laminat tezgahlar
Formaica ve Wilsonart gibi markalarda bulabileceğiniz plastik kaplama sentetik malzemeden üretilen lamine tezgahlar temizlemesi kolay pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Boyuta uygun kesilen parçalar cilalanabilir. Avantaj: Renk alternatifi mevcut. Bakımı kolay ve dayanıklı. Dezavantaj: Çatlak ve soyulma durumunda tamir edilmeleri neredeyse imkansızdır. Son cilalı ve ön kenarlıklı çeşitleri pahalı olabilir.

6. Ahşap veya doğrama tezgahlar
Ahşap tezgahlar mutfağınıza hoş ve sıcak bir görünüm katar, renk ve cila açısından da oldukça zengin renk çeşitleri mevcuttur. Akağaç ve meşe gibi sert ahşaplar, en çok tercih edilen ahşap tezgah malzemeleridir. Avantaj: Temizlemesi kolaydır, pürüzsüzdür, ihtiyaç duyulduğunda zımparalanabilir ve tekrar cilalanabilir. Dezavantaj: Zamanla su ve lekelerden zarar görebilir, üreticinin önerileri doğrultusunda çiziklerin yağlanması ya da cilalanması gerekebilir.

7. Paslanmaz çelik tezgahlar
Mutfağınızda tamamıyla modern ve endüstriyel bir görünüm yaratmak istiyorsanız paslanmaz çelik iyi bir seçimdir. Isıya dayanıklı bu malzeme aynı zamanda uzun ömürlüdür. Siparişinize göre tasarlanan bu tezgahlar sızdırmazlık özelliği taşır. Avantaj: Sıcak tencereler koyulabilir ve temizlenmesi kolaydır. Dezavantaj: Pahalıdır, bazı yerleri içeri çökebilir v üzerinde kesme yapamazsınız.

8. Sabuntaşı tezgahlar
Genellikle koyu gri renk tonlarında pürüzsüz bir malzemedir. Çoğunlukla tarihi yapı ve evlerde görülen sabuntaşı, modern tasarımlı evlerde tezgah ve lavabo malzemesi olarak kullanılır. Avantaj: Parlak ve koyu ton seçenekleri mevcut. Pürüzsüz bir yapıya sahip ve bazı tip lekelere dayanıklıdır. Dezavantaj: Mineral yağ uygulaması ile düzenli bakım gerektirir, çatlayabilir ve zamanla kararabilir.

9. Mermer tezgahlar
Pahalı olmasından dolayı, genellikle tezgah malzemesi olarak tercih edilmez. ancak lüks bir görünüm istiyorsanız bu malzemeyi Amerikan mutfağı tezgahlarda ya da pişirme bölgesi çevresinde kullanabilirsiniz. Düzenli bakım isteyen bi malzeme kolayca lekelebilir. Ancak yeni geliştirilen cilalama yöntemleri kullanılarak lekelenme geciktirilebilir. Avantaj: su ve ısı geçirmez, hoş görünür. Dezavantaj: Pahalıdır, gözenekli bir yapıya sahiptir, profesyonel olarak cilalanmadığı sürece lekelenebilir, çizilebilir.

10. Beton tezgahlar
Eğer mutfağınızda alışılmadık bir tezgah biçimi varsa beton iyi bir tercih olabilir. yüksek fiyatı birçok kişinin bütçesini aşabilir. Avantaj:Isı ve çizilmeye karşı dayanıklıdır, renklendirilebilir, alışılmamış, sıradanlığın ötesinde bir görünüme sahiptir. Yeni geliştirilen bazı işlemler kullanılarak çatlaması engellenebilir, katkı maddeleri ile gözenekleri azaltılabilir, yeni tip cilalar kullanılarak çok daha dekoratif bir görünüm sağlanabilir.
Dezavantaj: Siparişin özelliğine göre orta veya yüksek fiyatlara kadar maliyeti olabilir. çatlama yapabilir, endüstriyel, bir görünüm taşıyabilir, gözenekli bir yapıya sahiptir ancak cilalanabilir.

Güncelleme: 19.02.2019

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git