Çamaşır Suyunun Sarı Lekesi Nasıl Çıkar


Çamaşır suyu temizlikte en çok kullandığımız temizlik maddeleri arasında yer alıyor. Kimyasal madde kullanmaya karşı da olsak sirke ve karbonat ile her yeri dilediğimiz gibi olmayabiliyor. Özellikle banyo ve tuvalet temizliğinde çamaşır suyu ile temizlik yapmadığım zamanlar kendimi kötü hissediyorum. Peki çok kullandığımız çamaşır suyu sadece kimyasal olarak mı zarar veriyor bize ? Sanırım bir yere damlayacak diye de ödümüz koptuğu zamanlar da olabiliyor.

Çamaşır suyu damlayan halı kilim ya da koltuk gibi eşyalar için tek çare boyamaktır. Küçük bir parça olduğu için boya sırıtmaz.

çamaşır suyu beyazları sararttı

Çamaşır suyu bazen beyazları sarartabiliyor nedeni çok fazla kullanmanız , ürünün naylonlu olması ya da kötü marka kaynaklı olması. Lekelenen çamaşır çamaşır suyu ile çok kolay beyazlatılıyor fakat ; çamaşır suyu ile sararan çamaşırlar için durum biraz daha zor. Öncelikle  saf sirkeli suda bir gece bekletmeyi deneyin. Bu işe yaramaz sa ki illa ki yarıyor oksijenli su deneyin. Çamaşırı tekrar makineye atın ve deterjan bölümüne yarım çay bardağı oksijenli su döküp yıkayın.

Sararma problemini yaşamamak için beyazları yıkarken deterjan ile birlikte limon suyu kullanırsanız sararma problemi yaşamazsınız.

çamaşır suyu sararması

Çamaşır suyu sararması problemi daha önce hiç yaşamadım nedeni ise naylonlu çamaşırlar da çamaşır suyu kullanmıyorum ve çamaşırların yanına bulaşık makinesi deterjanı koyup deterjan bölümüne de limon suyu sıkıyorum. Siz de deneyebilirsiniz. Çamaşırlar parıl parıl oluyor.

Özellikle tül yıkarken bulaşık makinesi deterjanı kullanmanızı tavsiye ederim.

sandıkta sararan beyazlar

Sandıkta sararan beyazlar için öncelikle güneşte iyice havalandırmanızı daha sonra leke çıkarıcı ile yıkamanızı tavsiye ederim. Yukarıda belirttiğim gibi saf sirke döküp ılık su da bir gece  bekletmek sandık lekesi için kesin çözüm. Emek emek örüp kullanacağımız günü beklediğimiz değerli eşyalarımız sararınca epey üzülüyoruz. Annem hatıra olan eşyalarının sarardığını söylediğinde önce hepsini güneşte havalandırdık daha sonra sirke de beklettik ve tertemiz oldular. Renkli ya da beyaz olması hiç fark etmez sirke eşyaları boyamaz.

Sizin de önereceğiniz yöntemler varsa bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Çamaşır Suyunun Sarı Lekesi Nasıl Çıkar Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Mukadder Karasu dedi ki:

    Çamaşır suyu kirli çamaşıra direk uygulanırsa sarartıyor. Birde kirli beyazlar direk kaynatılmamalı. Ben önce 12 dakikalık programda az deterjanla yıkıyorum. Sonra bu işlemi çamaşır suyuyla tekrarlıyorum. En son beyaz programında ön yıkamasız yıkıyorum. Beyazlar sakız gibi oluyor. Üstelik son programda sadece 50 dereceyi ayarlıyorum.

  2. HÜLYANUR KAYA dedi ki:

    Karbonat beyazlatıcı özelliğe sahip bir kimyasal maddedir. Karbonatı sararmış kıyafetlerinizi yıkarken kullanabilirsiniz. En basit şekli ile karbonatı çamaşır makinesinin deterjan kısmına koyunuz ve yıkama koşullarına uygun olarak kıyafetinizi yıkayınız.Sararmalar için ben kullanıyorum.

Sayfa başına git