Cam Vazo Boyamak


🖻 Resim Galerisi için Buraya Tıklayın

Evimizde bulunan dekoratif eşyaları bazen renklendirmek isteriz. Atmak yerine yenilemek diyen tüm hamarat hanımlar artık yumurta kolisinden çiçekler,tuvalet kağıdı rulosundan çerçeve gibi şeyler üretiyor. Vazo boyamak yaptığım en zevkli işlerden biriydi . Bana ait olan vazo cam olmasa da boyadıktan sonra hoşuma gittiği için baş köşeme koydum üstelik çok uygun bir fiyata almıştım.

Vazo boyamak

Cam ya da plastik hiç fark etmez artık tüm nesneler yeni çıkan su bazlı boyalar ile boyanabiliyor. Vazoya boyama dışında bant ile kare ya da düz şekiller verebilir ya da stencil ,dekupaj gibi işlemler ile de daha zevkli bir dönüşüm yapabilirsiniz.

Vazo boyamak için gerekli malzemeler ; ince fırça,su bazlı boya,vernik. Vernik parlaklığı tamamı ile size kalmış.

Boyama işlemi için ; öncelikle astar kat atmalısınız. astar kat için ise boyadan bir miktar alıp 3/2 oranında sulandırmalısınız. Bir gün kurumasını bekledikten sonra ikinci kata geçmelisiniz. İkinci katta 3/1 oranında sulandırıp diğer katlar için sulandırma yapmadan işleme geçebilirsiniz. Boyanız yeni çıkan su bazlı boyalardan ise bu açıklama her zaman geçerli eğer direk ahşap boyası aldıysanız astar kat sulandırıp diğer katlarda sulandırmadan boyamalısınız.

Eski Kristal vazo yenilemek için sitemizde bulunan kristal süsleme konusuna bakabilirsiniz.

Vazo boyama Desenleri

Vazo boyamak için desen olarak eskitme,budak gibi çalışmalar yapabilir iken hazır şablonları kullanarak da vazoyu şekillendirmek mümkün. Stencil,dekupaj gibi konular için de sitemizde bulunan detaylı anlatılmış konulardan yardım alabilirsiniz.

Stencil Yapımı

Yapımı ise biraz zahmetli ama sonucu çok güzel. Öncelikle stencil yapıştırıcısını duvara sıkıyoruz ve stencil düzgün şekilde duvara yapıştırıyoruz ardından bir kaba içerisine de alüminyum folyo koyuyoruz ki kap boyayı içmesin daha fazla kullanalım ardından parmak rulo ile minik minik boyayı kaba dökerek boyama yapmak, çok boya alırsanız ruloya taşma olabilir ya da görünüm koyu olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git