Buzdolabı soğutmuyor ve su damlatıyorsa


Değerli paspas kullanıcıları Bu yazımızda sizlere başımızdan bizzat geçip başarılı sonuç aldığımız, Buzdolabı üstten su damlatması ve yeteri kadar soğutmama sorunun servis çağırmadan evinizde çok kolay bir şekilde nasıl düzeltebileceğinizi yazmaya çalışacağız. Ayrıca ek olarak buz dolabı kapağının iyi yapışmama sorununu çözmeye çalışacağız.

Buzdolabı su damlatması ve yeteri kadar soğutmama sebebi genellikle evde küçük çocuğunuz varsa veya dalgın bir kişilikte iseniz boz dolabı kapağını açık unutmaktan kaynaklanıyor. Yine yukarıda söylediğimiz zamanla buz dolabı kapaklarının zamanla tutmaması ve geri bırakması nedeni ile yeteri kadar verim alınamıyor. Hiç bir ücret ödemeden bu sorunları çözebilirsiniz.

Belki de bir servis çağırıp boşuna servis ücreti ödeyebilir, kötü niyetli servisler nedeni ile de cebinizden şu parça bozuldu şunu eksik bunu eksik diyerek sizi fazla faturalar ile sonuçlandırabilir.

buzdolabı kapağı kapanmıyor

buzdolabı su damlatması,buzdolabı kapağı kapamıyor

Buzdolabı neden su damlatır?

Öncelikle sorunun neden kaynaklı olduğunu yazalım ki bir daha başımıza böyle bir olay gelmemesine özen gösterelim. Buzdolabının üzerinden su damlatmasının 2 sebebi var. 1. Mekanik. 2. sebebi buzdolabı kapağının açık kalması. Yine buz dolabı kapağının açık kalmasının en büyük sebebi kapağı yapıştıran, plastiğin zamanla gevşemesi ve görevini yerine getiremiyor olması.

Eğer aşağıda anlatacağımız yöntemleri yaptıktan sonra buzdolabı yine su damlatıyor veya iyi soğutma yapmıyor ise servisi çağırabilirsiniz. Biz kendi evimizde bu yukarıda yazdığımız tüm sorunları yaşadık ve hiç servisi çağırmadan sorunu çözdük. Muhtemelen herkes sorunu çözecektir.

Buzdolabı kapağının Tutmaması

Eğer buzdolabınız kapağı tutmuyorsa su damlatma ve soğutmama sorunları ile karşılaşmanız muhtemel, çünkü buzdolabı arka tarafında kılcal borular geçmekte, kapağı açık unutulan veya bozuk olması sebebi ile bir iki saat açık kalan kapak nedeni ile buz dolabında oluşan sıvılar bu kılcal boruların içine giriyor ve soğutmaya çalışırken buz olup tıkanıyor. Bu sebeple buzdolabı kapağını iyi yapışır vaziyete getirmek gerekiyor. Çözümü çok basit

15’er dakika ara ile iki veya üç defa sıcak su kaynatıp boz dolabının yapışmasını sağlayan plastik maddenin üzerine suyu iyice döküp varsa aralarda kalan pislikleri iyice temizliyoruz. Sıcak su plastiği yenisi gibi yapışkan hale getirecek. bu püf noktası sayesinde buzdolabı kapağındaki o plastiği değiştirme ve servis masrafından kurtuluyorsunuz.

Buzdolabı su damlatması sorunu çözümü

Buzdolabı su damlatması ve iyi soğutmaması sorununu çözümü kolay fakat zaman alıyor. Çünkü bu süre içinde buz dolabını kapatacağız ve içinde varsa bozulmaya müsait et gibi yiyecekler kullanılmaz duruma gelebilir. Buzdolabını kapatmadan önce bunları kolu komşuya ve mideye emanet ediyoruz. Daha sonra boz dolabının fişini çekiyoruz işte bu kadar. Tek yapmamız gereken 48-60 saat arası buz dolabının içindeki tüm buzların erimesini beklemek. Çıtır çıtır sesler gelerek buz dolabının arkasından sular damlayacak korkmayın.

Sevgili hanımlar hazır buzdolabı boşalmış ve kendi kendine tamir olurken, sizde içindeki tüm rafları vb. çıkartıp sıcak su ile güzelce temizleyebilirsiniz. Bu sizin için mükemmel bir fırsat.

Buzdolabının iyi çalışması için ne yaptık

  1. Buzdolabının içini iyice boşalttık fişini çektik 48-56 saat içindeki tüm buzların erimesini bekledik, gelen çıtırtı seslerinin olumlu olduğunu öğrendik.
  2. Buzdolabı kapağı eskisi gibi iyi yapışması için 2-3 kes buz dolabı kapağını ve yapışmayı sağlayan plastiği kaynar su ile ara ara yıkadık. Anında eskisi gibi yapışır duruma getirdik.
  3. Hazır içi boşalmış iken buzdolabı içini güzelce temizledik, yenisi gibi yaptık, artık gıda izlerini ve kalıntılarını özellikle buzluktan iyice temizledik.
  4. Tekrar kullanmak üzere minimum 48 saat sonra fişe taktık boz dolabının içinin iyice soğumasını 10-12 saat bekledikten sonra yeniden yiyecekleri yerleştirdik.

Yukarıda yazdığımız basit ve ücretsiz buzdolabı tamir etme şekillerini yaptıktan sonra eğer hala buzdolabı yeterince soğutmuyor ve su damlatıyor ise gaz bitmesi gibi mekanik sorunları olabilir. Aslında Eşlerinizden yardım alarak bu sorunu kendiniz de çözebilirsiniz fakat, yukarıda yazdığımız gibi buz dolabındaki o borular kılcal ve hassas tamir edeyim derken vereceğiniz zarar neticesinde servisi çağırdığınızda size ciddi bir fatura çıkartabilir o yüzden buzdolabı gaz doldurma işlemini beceremem diyen bir eşiniz var ise fazla üzerine gitmeyin.

Keza buzdolabı gaz bitmesi dışında başka sorunları da olabilir.

Etiketler:

Buzdolabı soğutmuyor ve su damlatıyorsa Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Mukadder karasu dedi ki:

    Aynı sorunu yaşadık. Servis geldi dolabın içine su kaynatıp bırakın dedi arka kısmı buz dolmuş dolabın. Senede bir bu işlemi yapmamız gerekiyormuş. Keşke makalenizi daha önce okusaydım boşuna servis ücreti ödedik.

  2. Aysel üstün dedi ki:

    Çok yararlı bilgi 😉👍

Sayfa başına git