Bulaşık Makinesi İç Temizliği


Bulaşık makinesi benim kurtarıcılarımdan biri çünkü ; aniden misafir geldiğinde ya da çocuğunuz varsa ve hastalık ya da huysuzluk gibi yanından ayrılamayacağınız nedenlerle bulaşıklar hep sonraya bırakılır bazen de işimize gelmez ve benim için üçüncü neden sürekli geçerli. Bulaşık makinesinin temizliği yapması için en sıcak dereceyi ayarlarız ya da en iyi marka parlatıcı ve deterjanları araştırır en yüksek ücretleri vermeye razı oluruz fakat bulaşık makinesinin iç temizliğine yeteri kadar önem vermeyiz.

İçi en az yılda iki kez temizlenmeyen bulaşık makineleri iyi yıkamamaya başlar ( en iyi deterjan ya da parlatıcı hiç önemli değil ) Karbonat ya da sirke gibi koca karı  ilacı tabiri ile yazılanlara inanmayan çünkü ne sorsanız web sitelerinde sirke karbonat limon gibi  şeyler öneriliyor. Sirke ya da karbonat bazı durumlarda kurtarıcı olabiliyor fakat bulaşık makinesi iç temizliğinde zarara uğratıyor !

Bulaşık makinesi iç temizliği için marketlerde satılan tek kullanımlık temizleyicileri kullanmalısınız. Bulaşık makinesi temizleyicisi yılda bir iki kez yapma dışında ayda bir kez bulaşık makinenizi boş olarak çalıştırmalısınız (deterjan ile )

Bulaşık makinesi için kesinlikle bulaşık makinesi kimyasalları dışında bir şey kullanmayın. Örneğin ; bazı arkadaşlarım çamaşır suyu , cif ya da sirke gibi şeyler önerdi bana ve ben bunların makineye zarar verdiklerini düşünüyorum.

Bulaşık makinenizi her kullandığınızda bulaşıkları çıkardıktan sonra temiz bir bez ile kurulamalısınız. Bulaşık makinesi dış temizliği için bulaşık makinenizin çeşidine göre ürünler kullanın örneğin ; inox bir ürün kullanıyorsanız sadece inox ürünler için olan fıs fıslı kimyasalları kullanın kesinlikle yağ çözücülerden kaçının.

Bulaşık makinesi dışında oluşan iz ya da bulaşık makinesinde leke gibi problemleriniz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Soru ya da görüşleriniz için bize yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Bulaşık Makinesi İç Temizliği Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. cafcuf dedi ki:

  Limon Temizlik için en ideal , ucuz, ayrıcada organik temizleme aracıdır.. onlarca lira vererek aldığınız kimyasal deterjanlar temizleyiciler limonun eline su bile dökemez.. yeterki kullanmayı bilin!

 2. bulaşık makinesi temizliği dedi ki:

  bulaşık makinesi temizliği limon tuzu kullanmak çok faydalı olduğunu bir yerde okumuştum. bulaşık makinesi temizleme deterjanı fiyatları biraz pahalı ve bir çoğu gereksiz olduğu için bazen, bulaşık makinesini boş çalıştırmak fikrini de deniyorum. bulaşık makinesi nasıl temizlenir erkan şamcı adında bir adam google aramalarında ciddi bilgiler sunmuş kendisinin yazılarını buradan paylaşırsanız iyi olur. bulaşık makinesi temizleyici bim gibi marketlerden arayacağınıza kendiniz limon ve tuz gibi bir şeyler ile alsanız çok iyi olurdu.
  bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir bu konulardan da bahsetseydiniz iyi olurdu

 3. kerem paşa dedi ki:

  1.Makineyi temizlemeden önce fişini çekin ve musluğu kapayın.

  2.Makinenin alt ve üst raflarını kullanma kılavuzunda anlatıldığı gibi çıkartın.

  3.Pas olup olmadığını kontrol edin, plastiği soyulmuş demiri paslanmış teller için yetkili bayinizle görüşüp yenisini tedarik edin.

  4.Bir kaba Arap sabunu ve 2- 2,5 yemek kaşığı karbonat ekleyin macun kıvamına gelecektir. Tüm telleri süngerin yumuşak tarafı ile ovun.

  5.Üst rafın altında ve en altta bulunan pervaneleri (su püskürtme kollarını) kontrol edin. Pervaneleriniden resimdeki gibi su püskürtülmektedir bu alanlar zamanla kireç dolabilir bir iğne yardımıyla deliklerdeki tıkanmaları giderin. Sirke ile silin.

Sayfa başına git