Banyo Yenileme Boyama


🖻 Resim Galerisi için Buraya Tıklayın

Banyo yenilemek için illa ki kırıp dökmenize gerek yok boyayarak da yeni gibi yapabilirsiniz hatta yeni çıkan boyalarla gibi değil yeni bile yaparsınız. Banyo ya da mutfak yenilemek ev için eziyet verici yenileme türleri olabiliyor nedeni ise ; banyonun ve mutfağın en kullanılan alan olması ve bir kaç gün kullanım dışı kalıp bir yandan da inanılmaz pislik çıkması. Yenilik isterken bir yandan kara kara düşünmek yerine boya ver fırça ile kendi banyonuzun mimarı olabilirsiniz.

Banyo Yenileme

Banyo yenileme işlemi için gerekli malzemeler , boya,fırça,taş vernik,stencil kağıdı eğer çizgili çalışma yapacaksanız da kağıt bant yeterli. Fırça için parmak rulo daha avantajlı olabiliyor tercih size kalmış. Banyo yenileme işlemi için sabır gerekiyor özenle  ve tam anlamıyla bitmesi için bir ay kadar sabretmelisiniz. Süre çok çok uzun gelebilir ama banyo kullanım dışı olmuyor bu süreç boyanın tam kuruması için. Şubat ayına giriyoruz ve hava mis gibi bu ay başlayıp ilkbahara yeni bir banyo ile girmek için kolları sıvayalım.

Bir ay sabretmelisiniz cümlesinin nedeni bir ay ağır kimyasal maddeler ile temizlik yapmamanız gerekiyor yoksa boya kabarabiliyor. Bir ay sonra taş gibi olacağı için dilediğiniz gibi temizlik yapabilirsiniz.

 

İlk olarak boyamanıza astar kat atarak başlamalısınız. Astar kat için ise boyadan bir miktar alıp 3/2 oranında sulandırmalısınız. Bir gün kurumasını bekledikten sonra ikinci kata geçmelisiniz. Öncelikle fayansları boyayıp daha sonra klozet kapağı , banyo dolabı gibi yerleri boyama devam ederseniz aşama aşama ilerleyerek hem daha az yorulursunuz  hem de bir işlemi tamamlayıp diğerine geçebilirsiniz.

Fayans Üstüne boya

Önceden fayans boyanamaz derken şimdi mutfak tezgahı dahi boyanabiliyor. Tabi herpsinin işlemi farklı olabilir. Örneğin fayans için taş vernik kullanmalısınız. Taş vernik diğer adı da glaze sırnık verniktir. Tabaka olarak kalın olduğu için fayans gibi yerlerde bu tarz vernikler kullanılmalı.

Boyayı uygularken her kat için bir gün kuruma süresi verirken ikinci kat için boyayı 3/1 oranında sulandırıp diğer katlar da ise sulandırma yapmadan boyaya devam edebilirsiniz. İkinci bir banyonuz var ise duşakabin,küvet hatta tuvalet bile boyayabilirsiniz. Boyanan yerin iki üç hafta kullanılmaması gerek (sıcak su boyayı kabartır) Vernik attıktan sonra yirmi gün çok önemli.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git