Balkon Fayans Boyama


Balkon özellikle yaz aylarında en çok kullandığınız mekan ise dekoru da çok önemlidir sizin için. Ben balkonu yaz ya da kış fark etmeksizin kullanmasam da çamaşır asmaya dahi çıktığımda içimi açsın isterim bu yüzden eski olan fayansları boyayarak yenileme işi için kolları sıvayıp önce araştırma yaptım sonrasında da işe koyulmaya karar verdim. Balkon fayans boyama işlemi çok eğlenceli bir iş henüz tamamlamadım bu yüzden resimler bana ait değil kendi balkonum tamamlanınca zevkle paylaşacağım. Siz de balkon fayans boyama işlemini yapmak istiyorsanız sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

Balkon fayansları nasıl boyanır

Balkon fayansları için gerekli malzemeler ; parlak yüzey astarı,taş vernik,su bazlı boya yeterli stencil için ise şablon ve parlak boyalar yeterli. Boyama aşamaları; ilk astar katta 3 ölçek boyaya 2 ölçek su karıştırarak hazırlayıp boyuyoruz ve 24 saat sonra 2. Katta 3 ölçek boyaya 1 ölçek su karıştırarak hazırlayıp boyuyoruz  Bundan sonra ki tüm katlar istediğimiz rengi elde edene kadar kış aylarında 8 saat arayla 3 ölçek boyaya 1 ölçek su şeklinde olmalı, yaz aylarında 6 saat arayla olabilir .

  

En son olarak attığımız boya katından 1 gün sonra 5-6 saat arayla en az 2 kat vernik atıyoruz  Çatlama yapacağı için kesinlikle deriye vernik atmıyoruz Boyama işlemlerinden sonra 21 gün boyadığımız mobilyayı hassas kullanmaya dikkat ediyoruz.  Fayans, mermer, tezgah gibi yüzeylerde astar için h parlak yüzey astarı, vernik olarak ise taş vernik kullanmak zorundasınız nedeni ise diğer verniklerin zemine uygun olmaması.

Balkon fayans boyama

İşlem yukarıda belirtmiş olduğum gibi ilerlemelisiniz. İşleminiz bitince bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz. Balkon boyama işleminde renk tercihi size kalmış. Balkon dekoru için alçıdan taş desen yapıp desenleri parlak griye ve duvarı pembe rengine boyadım. Fayans için ise gri üzerine lacivert tercihi yaptım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git