Anlatımlı Babynest Yapımı


🖻 Resim Galerisi için Buraya Tıklayın

Babynest yani bebek yuvası olarak adlandırılan yeni doğmuş olan bebeklere yönelik olarak yapılan bebek yatağıdır. Bebeğiniz bir yere gittiğinizde babynest içerisinde uyuduğun zaman onu rahatsız etmeden yuvası ile birlikte çok rahat taşıyabilirsiniz. Dışarıdan almaya kalktığınızda fiyatı kullanılan malzeme ve büyüklüğüne göre değişebilir. Eğer dikişi biliyorsanız kendiniz dikebilirsiniz. Aşağıda şablon da bulunuyor.

bebek yuvası yapımı anlatımlı

Bebek yuvasını  hiç yapmadığım için daha önce yapmış olan hamarat bir arkadaşımdan yardım alarak yazmaya çalıştım sizlere. Babynest dilerseniz büyük çocuk için de yapılabilir illa bebekler için olacak diye bir kaide yok. Örneğin ; benim oğlum beşik de yatmak istemiyor ve yalnız olarak kendi yatağında yatınca da yataktan düşebiliyor bu yüzden bende oğluma göre babynest yaptırmayı düşünüyorum (kendim yapabilsem keşke)

Babynest Yapım Aşamaları

Babynest dikmiş olan arkadaşımın kaleminden aktarıyorum sizlere ; babynest yapmak için önce modele karar vermek lazım. Sonra ölçülere göre kumaş seçilir. Ben babynesti gerçek bebekler için de yapıyorum, kız çocuklarına oyuncak bebekleri için oyuncak olarak da. Gerçek bir bebek için yapacaksam ilk modelimiz kuş yuvası gibi olana şöyle bir kalıp çıkardım. (kalıp aşağıdaki görsel de yer alıyor) İnternet de farklı ölçülerde var bunlardan ama bana fazla büyük geldi onlar.

Bu kalıba göre iki kat kumaş kesilir. Her iki yüzü aynı olabileceği gibi farklı da olabilir. Kumaşı diktikten sonra içine silikon elyaf ya da tercihe göre pamuk dolduruyoruz.İkinci model dikdörtgen olan onun için kalıp kullanmıyorum.

 

babynest modelleri

Model olarak dikdörtgen ve kare olarak iki çeşit babynest modeli dikiliyor. Genişlik olarak anlatmak gerekirse içerisinde bebek olan babynest 34 cm bu babynest oyuncak bebekler için ama siz daha büyük yapabilirsiniz. Yatağın uzun kenarı 64cm Kısa kenarı 42 cm. Bunu dikerken kenarlarda yükselti yapacak kısım için 8 cm bırakmışım.

Dikimi de kumaşların ön yüzünü birleştirip tersten üç kenarını dikiyorum. Dikerken kumaş arasına kenarlardan bağlamak için biyeler koyuyorum, çevirince ön yüzde olacak şekilde.Ön yüzü çevirdikten sonra üstünden kenarlardan 8 cm kalacak şekilde ve içeride ikinci bir küçük dikdörtgen olacak şekilde makine çekiyorum.Ama açık bıraktığımız dördüncü kenarın tamamını kapatmıyorum buradan ortada yatak olacak kısma dolgu malzemesi koyup sonra dikiyorum.

Kenarlarına doldurmak için de küçük bir aralık oluşturacak şekilde dikişi söküp doldurduktan sonra tekrar dikiyorum.Bu kısmı biraz zorlayıcı ve sıkıcı ama sonuç güzel.Bunu yapmanın farklı yolları da var ama bana en kolayı bu geldi sanırım.

Detaylı anlatımını ve görselleri bizimle paylaştığı için Sevgili Füsun hanıma çok teşekkür ediyorum. Emeğine sağlık. Sizin de yapmış olduğu bu tarz çalışmalarınız varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Anlatımlı Babynest Yapımı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Mukadder Karasu dedi ki:

    Küçük bebeği olan arkadaşlar için faydalı bir bilgi. 🚼

  2. HÜLYANUR KAYA dedi ki:

    BU paylaşımı bir kenara not etmeliyim torunlarım olunca inş denemeliyim

Sayfa başına git