Ahşap Valiz Sehpa Yapımı


Eskilerden çok meşhur olan ahşap valizler şimdi öyle değerli ki çöpten bulan seviniyor 🙂 Geri dönüşüm olarak bu valizlerden yapılan sehpalar çok marjinal olarak durduğu için her alana ayrı bir şıklık katıyor. Boyanıp süslenince eşi bulunmaz değerli bir ürüne dönüşen bu valizlerden elinizde varsa hemen değerlendirin aksi takdirde çöpe dahi atsanız bir başkası alıp bu dönüşümü yapıyor olacak.

Ahşap Valiz Sehpa

Valiz sehpayı dönüştürmek için gerekli olan malzemeler eski sehpa ayağı yoksa da yeni olarak alabilirsiniz. Boyamak için su bazlı boya ve fırça üzerine de dilerseniz dekupaj ya da stencil yapabilirsiniz. Boyama işlemi ise şöyle ;Öncelikle boyanmasını istemediğiniz alanları bant ile kapatarak işleme başlayabilirsiniz. Astar kat atıp bir gün bekleyin ve astar kat için boyayı 3/2 oranında sulandırın ardından ikinci kata geçin boyayı 3/1 oranında sulandırın ve tekrar kurumasını bekleyin. diğer katlar için boyayı sulandırmanıza gerek yok.

Ahşap Valiz Boyama

Ahşap valiz boyama işleminiz bittikten sonra diğer uygulamalar için de biraz detaylı anlatım yapalım. Stencil işlemi için ;

Stencil yapıştırıcı ki bu yapıştırıcı hayat kurtarıyor kesinlikle tavsiye ederim,stencil,boya ve parmak rulo (fırçalar ile çalışma çok zor)

 Bir kap içerisine alüminyum folyo serip üzerine bir miktar boya koyduktan sonra stencil kağıdı valiz üzerine yerleştirip kağıt bant ile tutturduktan sonra boyadan azıcık alıp folyo da biraz azalttıktan sonra kağıdın üzerini tamamen boyayıp kaldırın.
Dekupaj İse;
Dekupaj tutkalını hızlı bir şekilde her yerine gelecek şekilde fırça ile sürüyoruz. Kağıdı ayarladıktan sonra yavaş yavaş yapıştırıyoruz ve plastik bir spatula ile sertçe bastırarak fazla tutkalı dışarı taşırıyoruz ve kabarcık kalmamasını sağlıyoruz. Dekupajı ne kadar sağlam yaparsanız o kadar da ömrü uzar sonrasında kalan tutkalı bez ile silip üzerini de silmeyi unutmuyoruz sonrasında tutkalın kurumasını bekliyoruz. Resmin üzerinden iki kez dekupaj tutkalı ile geçmemi gerekiyor yoksa vernik tutmayacaktır. Sprey vernik kullanırsanız işiniz daha kolaylaşır haberiniz olsun. İki kat tutkal geçtikten ve kuruduktan sonra vernik işlemini yapabilirsiniz.
Güncelleme: 12.03.2019
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git