Ahşap Fener Boyama


Ahşap fenerler diğer fenerlere göre daha kullanışlı ve daha şık duruyorlar ve el emeği de eklenince bu şıklık daha da artabilir. Fener boyama işlemi için boya ve fırça gerekli olduğu için fazla para harcanmaz ve boyanmamış ürünü de ucuz aldığınız için diğer metal ya da boyanmış ahşap fenelrer kadar para harcamak zorunda kalmazsınız.

Büyük fener modelleri

Büyük fener almak uzun zamandır benim için önemli bir mesele haline geldi. Model olarak da camsız ve ahşap olanlar tercihim. Evin girişinde dresuar yanında harika duruyor ya da tv ünitesi yanında bir yere iliştirmek size kalmış. Boyama işleminin detayına indikçe sizler için hem uyguluyorum hemde araştırıyorum. Daha iyi yazabilmek ve daha iyi anlatım yapabilmek için bunlar önemli konular.

Ahşap fener boyama işlemi için gerekli malzemeler ; boya ve fırça eğer dekupaj yapmak isterseniz de dekupaj kağıdı ya da peçete ve dekupaj tutkalı şart. Yani dekupaj kağıdı olmayabilir ama tutkalsız işlem güzel olmuyor.

Fener Boyama İşlemi

Öncelikle fenere astar kat atmak gerekiyor bunun için ise boyayı sulandırmalısınız bunun için 3/2 oranında su yeterli. Akrilik boya ahşap ve hiç boyanmamış ürünler için satılıyor eğer elinizde su bazlı boya varsa o da olur.  Daha sonra bir gün kurumasını bekliyoruz ve diğer gün yine boyama işlemine geçiyoruz ve 3/1 oranında sulandırma gerekiyor yine kurumasını bekliyoruz ve son kat için sulandırma yapmadan boyamaya geçiyoruz. İyice kuruduktan sonra altın sarısı (metalik olan çok güzel) ile süsleme yapıyoruz. Bunun için görsellerden fikir edinebilirsiniz.

Daha sonra dekupaj için dekupaj tutkalını kağıdın ön ve arka yüzeyine sürüyoruz ve fenere yapıştırıyoruz. Son olarak da vernik atıyoruz . Vernik için en az iki kat gerekiyor sekiz saat arayla vernikleme işlemi yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git